25 Aralık 2009 00:00

Eritre’ye BM ambargosu

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Somali’deki İslamcı güçlere yardım yaptığı gerekçesiyle Eritre’ye ambargo uygulanmasına karar verdi.

Paylaş

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Somali’deki İslamcı güçlere yardım yaptığı gerekçesiyle Eritre’ye ambargo uygulanmasına karar verdi. Konsey kararında, Eritre’ye silah ambargosu, seyahat yasağı ve bazı şirketlerle şahısların varlıklarının dondurulması isteniyor.
Eritre’deki lider kadrosunun ambargo kapsamında olması bekleniyor. 15 konsey üyesi ülkenin 13’ü karar lehinde oy kullandı. Çin oylamaya katılmazken, konseyin tek Arap üyesi Libya karşı oy verdi.
ERİTRE YALANLADI
İddiaları pek çok kez yalanlayan Eritreli yetkililer, suçlamayı “ABD istihbaratının uydurması” olarak tanımlıyor. Eritre, geçen nisan ayında ambargo çağrısı yaptığı için Afrika Birliği üyeliğini de askıya almıştı.
Reuters Haber Ajansı’nın ulaştığı taslak karar metninde, Eritre’den “Aralarında El Şabab’ın da bulunduğu silahlı grupları ve üyelerini silahlandırmayı, eğitmeyi ve malzeme sağlamayı bırakması” isteniyor.
‘SAÇMA VE CEZALANDIRICI’
Eritre’nin BM Büyükelçisi Araya Desta, geçen hafta BM Güvenlik Konseyi’ne yazdığı mektupta, yaptırımları “saçma ve cezalandırıcı” diye nitelemişti.
Büyükelçi ayrıca, kararın uygulanmasının “Etiyopya’yı pervasız askeri maceralara özendirerek bölgede yeni bir çatışma ortamı yaratabileceğini” söylemişti.
BM, geçmişte birçok kez İslamcı el Şabab ve Hizbul İslam örgütlerinin başkent Mogadişu’nun denetimini ele geçirmek için hükümet güçleriyle çatıştığı Somali’ye silah akışı konusunda kaygılarını dile getirmişti.
BM, Somali’ye uzun yıllardır silah ambargosu uyguluyor, ancak Mogadişu’daki silah pazarında neredeyse her türde silah açıkça satılıyor.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Nijer’e yardım askıda

SONRAKİ HABER

Mahmut Tanal: Orman yangını çıkan bölgelerde altın madeni var 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa