26 Aralık 2009 05:00

İstanbul’dan tam destek

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karara uyan Türk-İş üyesi işçiler, 1 saat iş bıraktı. DİSK üyesi işçiler de eyleme katılarak örnek bir sınıf dayanışması gösterdiler.

Paylaş

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karara uyan Türk-İş üyesi işçiler, 1 saat iş bıraktı. DİSK üyesi işçiler de eyleme katılarak örnek bir sınıf dayanışması gösterdiler. Bazı işyerlerinde KESK üyeleri de iş bırakarak eyleme destek verdiler.
Başta TEKEL işçileri olmak üzere işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı yapılan bir saatlik iş bırakma eylemini, Ankara’ya gitmeyen TEKEL işçileri de hayata geçirdi. Cevizli TEKEL Fabrikası önünde sabah saatlerinde bir araya gelen işçiler, “Ölmek var dönmek yok”, “Direnişe devam Ankara’ya selam” sloganlarını attılar. İşçilere, Hava-İş’te sendikalaştıkları için işten atılan Sabiha Gökçen Havalimanı işçileri ve Belediye-İş yöneticileri de destek verdi.
Burada konuşan Tek Gıda-İş Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün, “Emeğe, emekçiye saygısı olmayan bu hükümetten kurtulana kadar mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.
Belediye-İş 5 No’lu Şube Başkanı Nihat Altaş da emekçilere yapılan saldırılara karşı TEKEL işçilerinin mücadele ateşini yaktığını, şimdi sıranın bu ateşi büyütmekte olduğunu söyledi.
YOL İŞÇİSİNDEN ‘GENEL GREV’ ÇAĞRISI
İstanbul Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde toplanan Yol-İş üyesi işçiler, “Genel grev” talebini dile getirdiler. Sabah işyeri önünde toplanan yüzlerce işçi, “İşçi memur el ele genel greve”, “TEKEL işçisi yalnız değildir” sloganlarını attılar. İşçilerin dövizlerinin hedefinde de Başbakan Erdoğan vardı. Karayolu işçileri, “One minute, Tayyip için Davos, işçi sınıfı için Tayyip bitmiştir”, “Zam zulüm işkence işte AKP” yazılı dövizler taşıdı. Bursa’da yaşamını yitiren 19 maden işçisi için saygı duruşunda bulunan işçiler, daha sonra dış kapıya doğru yürüyüşe geçtiler. Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Arcan, “Bugün hepimiz TEKEL işçisiyiz. Biliyorduk, biz kez daha teyit edildi. AKP Hükümeti’nin işçi haklarına zerre kadar saygısı yoktur” dedi. TEKEL işçisinin başarısının herkesin başarısı olacağına dikkat çeken Arcan, “TEKEL işçisiyle, onun ekmeğiyle oynayan; güçlerini haçlı ordusu gibi işçinin üzerine salan hükümet, şimdi karşısında tüm işçileri, emekçileri, gençleri, aydınları bulmalıdır” dedi.
İŞÇİLER İŞE GEÇ BAŞLADI
Haber-İş 1 No’lu Şube üyesi Telekom işçileri de işe 1 saat geç başladılar. Haber-İş üyeleri Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bayrampaşa Telekom Müdürlükleri ve bağlı santrallerin hepsinde iş bırakma eylemine katıldı. Topkapı bölgesinde de iş bırakma eylemi etkili oldu. Kristal-İş’in örgütlü olduğu Şişecam ve İstanbul Cam’da işçilerin tamamı eyleme katıldı. Aynı bölgede bulunan ve Petrol-İş’in örgütlü olduğu Bayer ve Carlo Erba ilaç fabrikalarında da eylem hayata geçirildi.
Bakırköy Belediyesi’nde çalışan Belediye-İş üyesi işçiler de kararı hayata geçirdi. İşçiler ayrıca, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda açıklama yaptılar. Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, “Bıçak kemiğe dayandı. Artık yeter demeliyiz. Çoğaldıkça biz de güçlü olarak mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
LPG-CNG’DE TAM KATILIM
Eylem, LPG-CNG sızdırmazlık istasyonunda da hayata geçirildi. Tez Koop-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu istasyonda sabah sızdırmazlık raporu almaya gelen araç sürücüleri, eylemden haberleri olmadığını söylediler. İşçiler ve mühendisler de gelenlere eylemin nedenlerini anlattılar. Burada konuşan Tez Koop-İş İşyeri Temsilcisi Murat Dok, hükümetin işçi düşmanı politikalarını protesto ettiklerini söyledi. Eylem sırasında yaklaşık yüz araç sızdırmazlık raporu almak için kuyruk oluşturdu. (İstanbul/EVRENSEL)


DERİDE KİTLESEL EYLEM

DERİ-İŞ Sendikası üyesi Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi işçileri, saat 07.30’da iş bırakarak fabrikalarının önünde toplandılar. Fabrikalarından yürüyerek Traktörcüler Durağı’nda bir araya gelen deri işçileri, burada eylem yaptı. 700 işçinin katıldığı eylemde sık sık “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Direne direne kazanacağız”, “TEKEL işçisi yalnız değildir”, “İşçi düşmanı hükümet istifa”, “İşçiye uzanan eler kırılsın” sloganları atıldı. Burada konuşan Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, hükümetin her alanda işçi ve emekçilere saldırdığını söyledi. Türkiye işçi sınıfının saldırılara karşı daha güçlü mücadele edeceğine dikkat çeken Tay, başta TEKEL olmak üzere direnen işçilerin kazanması için ellerinden geleni yapacaklarını duyurdu. Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi de Türk-İş’in aldığı kararı uygulayacaklarını, uymayan sendikaları da teşhir edeceklerini bildirdi.

METAL İŞÇİLERİ TEKEL İŞÇİLERİNİN YANINDA

BİRLEŞİK Metal-İş Sendikası Bursa Şubesi’ne bağlı Prysmian Kablo Fabrikası işçileri, TEKEL işçilerine destek vermek için sabah vardiya girişinde eylem yaptı. Burada konuşan Şube Başkanı Ayhan Ekinci, “Bugün hepimiz TEKEL işçisiyiz. İşçilere yapılan haksız hukuksuz, vicdandan uzak bu saldırıyı, DİSK olarak bize yapılmış, Türkiye işçi sınıfına yapılmış kabul ediyoruz” dedi. Bu saldırının sorumlusunun hükümet ve Başbakan olduğuna dikkat çeken Ekinci, insanca yaşamak ve çalışmak istediğini belirterek, “Böyle insani bir talep karşısına panzerlerle, copla, bombayla çıkmak, hangi demokrasiye uygundur?” dedi. Ekinci’nin sözleri sık sık “TEKEL işçisi yalnız değildir” sloganları ile kesildi. Türk-İş’in aldığı karara uymayan Türk-İş’e bağlı sendikaları eleştiren Ekinci, “Bu da bize gösteriyor ki, bu mücadeleye birileri sahip çıkmıyor. Bugün sendikacılık yapmayanlar ne zaman yapacaklar?” diye konuştu.
Birleşik Metal-İş Bursa Şubesi’ne bağlı SCM işçileri de vardiya değişiminde eylem yaptılar. İşyeri Baştemsilcisi Ferdi Bayram, yaptığı açıklama ile dayanışmayı büyüteceklerini bildirdi. (Bursa/EVRENSEL)

DİSK üyesi işçilerden örnek dayanışma

DİSK üyesi işçiler, iş bırakan Türk-İş üyesi işçilerle dayanışma içinde oldu. DİSK’e bağlı işyerlerinde işçiler, iş bırakarak taleplerin ortak olduğunu haykırdılar.
DİSK/Genel-İş’in örgütlü olduğu Şişli Belediyesi’ne bağlı temizlik işçileri de alınan karar gereğince 1 saat geç işbaşı yaptı. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne gelen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TEKEL işçileriyle dayanışmak için Türkiye’nin her yerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yapıldığını hatırlattı. 1 saatlik iş bırakma eylemlerinin ses getirmemesi halinde bu eylemi 2-3 saate çıkarabileceklerini belirten Çelebi, bundan da sonuç alınmazsa genel greve gideceklerini açıkladı. Çelebi, “Kölelik yasası diye tabir ettiğimiz Özel İstihdam Büroları, işçilerin geleceğini karartacak. Bunun için de tüm sendikalarla birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.
KARTAL’DA DA EYLEM YAPILDI
Kartal Belediyesi Temizlik ve Fen İşleri’nde çalışan Genel-İş üyesi işçiler de eyleme katıldı. İşyeri önünde toplanan işçilere seslenen Genel-İş Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir, “TEKEL işçileriyle dayanışma amacıyla gerçekleşen bu eylemlerimiz, aynı zamanda, Sinter Metal işçileriyle, Ataşehir Belediyesi işçileriyle, Kent AŞ işçileriyle, itfaiye işçileriyle de dayanışma amacı taşımaktadır” dedi. Genel-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Şahan İlsever ve yöneticilerin de katıldığı eylemde, DİSK’in ve Birleşik Metal-İş’in Merkez Yöneticisi Celalettin Aykanat da işçilere seslendi. “TEKEL işçileri bir çoban ateşi yakmıştır, bu ateşi harlamak tüm Türkiye işçi sınıfının görevidir” diyen Aykanat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizlerin sendika ayrımı yapmadan birleşerek mücadele etmekten başka yolumuz yoktur. Bu mücadeleden kazançlı çıkmak zorundayız. Yoksa Meclis gündeminde olan sendikalar yasası değişikliği, asgari ücret, istihdam komisyonları, kiralık işçi statüsü gibi yeni kölelik yasaları karşımıza çıkacak. Bu saldırıları püskürtmenin de yolu, bugün verdiğimiz mücadeleyi, kazanıncaya kadar sürdürmektir.” (İstanbul/EVRENSEL)

Çapa’da işçiler ve memurlar birleşti

İSTANBUL Üniversitesi’ne bağlı fakültelerde, Tez Koop-İş üyesi işçiler işbaşı yapmayarak Çapa Tıp Fakültesi’nde bir araya geldi.
Yapılan eylem nedeniyle otoparklar, kantinler ve sosyal tesislerde hizmet verilmedi. Çapa Tıp Fakültesi bahçesinde yürüyüş gerçekleştiren Tez Koop-İş üyesi işçiler, aynı zamanda kendi işyerlerinde taşeronlaştırmaya karşı mücadele ettiklerini ve işyerlerinde taşerona izin vermeyeceklerini haykırdılar.
SES ve fakülte öğrencilerinin de destek verdiği eylemde, TEKEL ve itfaiye işçilerinin yalnız olmadığı duyuruldu. Yapılan yürüyüşlerin ardından acil servis kantininin önünde toplanan işçilere seslenen Tez Koop-İş 5 No’lu Şube Başkanı Rabia Özkaraca, 8 Ocak’ta yarım gün iş bırakarak İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne yürüyeceklerini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ANKARA’DA DİSK VE KESK’TEN DESTEK

SONRAKİ HABER

CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz yeni parti kurma hazırlığında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa