26 Aralık 2009 00:00

Gaziantep’te emekçiler AKP binası önüne yürüdü

GAZİANTEP’te ambar işçileri Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda bir saat geç işbaşı yaptı.

Paylaş

GAZİANTEP’te ambar işçileri Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda bir saat geç işbaşı yaptı. Türk-İş, DİSK ve KESK üyeleri ise AKP il binasına yürüdü.
Gaziantep’te dün sabah mesai saatinde ambarlara gelen TÜMTİS üyesi işçiler 1 saat iş başı yapmadı.
Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikalara üye işçiler ise Türk-İş İl Temsilciliği önünde toplanarak AKP il binasına yürüdü. “TEKEL işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla AKP il binası önüne yürüyen işçiler adına açıklamayı Türk-İş Gaziantep İl Temsilcisi Ali Tabur yaptı. Türk-İş’in aldığı eylem kararlarına uyacaklarını belirten Tabur, TEKEL işçilerinin talepleri kabul edilinceye kadar eylemlerin devam edeceğini ifade etti. Eylemde konuşan DİSK Bölge Başkanı Nihat Bencan ve BES Şube Başkanı Aynur Ak da TEKEL işçilerine her türlü desteği vereceklerini ifade ettiler.
TÜM İŞÇİLER ENDİŞELİ
Türk-İş'in TEKEL işçilerinin eylemine destek vermek amacıyla aldığı bir saatlik iş bırakma eylemi kararı Elazığ'da da hayat buldu. Sabah saatlerinde bir saatlik iş bırakma eylemine katılan sendikalılar öğlen Hürriyet caddesi üzerinde bulunan AKP binasına yürüdüler.
Emekçiler adına basın metnini okuyan Yol-İş 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Kara, hükümetin çalışanların hak ve taleplerine karşı duyarsız davrandığını ülkede çalışma yaşamına ilişkin yaşanan tüm sorunların sorumlusunun hükümet olduğunu belirtti. Yalnızca TEKEL işçilerinin değil özelleştirmeye, kapatmalara ve işsizleştirmelere muhatap tüm işçilerin huzursuz ve endişeli olduğunu kaydeden Kara, Elazığ'da da özelleştirmelerden bir tek Şeker Fabrikasının arta kaldığını onun da satılıp kapatılmak istendiğini söyledi.
TEKEL işçilerinin özlük haklarının korunması amacıyla başlattıkları eylemin ardından Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda Dersim'de Türk-İş'e bağlı sendikaların üye işçileri bir saat iş bırakma eylemi yaptı. Yüzde yüz katılımın olduğu eylemde Tedaş, Yol-İş, Haber,İş kurumları sabah mesai saatinde kurumların önünde bekleyerek TEKEL işçilerine destekte bulundu.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP Diyarbakır’da protesto edildi

SONRAKİ HABER

Kamuoyu artık İBB ve bağlı şirketlerin verilerine internetten ulaşabilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...