26 Aralık 2009 00:00

ECZACILAR TÜCCAR DEĞİLDİR

ECZACILIK Fakültesi Dekanları, hükümetin eczacılarla ilgili son dönemki tutumunu eleştirdiler.

Paylaş

ECZACILIK Fakültesi Dekanları, hükümetin eczacılarla ilgili son dönemki tutumunu eleştirdiler. Eczacıların “tüccar” gibi gösterilmesini eleştiren dekanlar, hükümeti bir an önce bilim çevrelerinin fikrini de alarak ilaç ile ilgili sorunu çözmeye çağırdılar.
Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci alan 13 eczacılık fakültesinin tamamının dekanları dün Türk Eczacıları Birliği’nde (TEB) bir basın açıklaması yaptılar. Dekanlar adına konuşan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun eczanelerin sözleşmelerini tek taraflı feshetmesini hayretle karşıladıklarını söyledi. Eczacıların her şeyden önce ilaç danışmanı olduklarını, eczanelerin halk sağlığı ve ilaç kullanımında en önemli halkayı oluşturduğunu vurgulayan Başaran, eczacılık fakültelerinde öğrencilere “halk sağlığının her şeyin üzerinde” olduğunu öğrettiklerini hatırlattı.
Eczanelerin ticarethane, eczacıların da “paragöz esnaf” olarak gösterilmek istendiğini belirten Başaran, “Bunu yapanlar hem mesleğimize, hem bilime, hem de üniversitelerde eğitim veren bizlere haksızlık etmiş olur” dedi. TEB’in önemli bir işlevi olduğunu ve bu nedenle vazgeçilmez olduğunu kaydeden Başaran, eczacıların örgütü olan TEB’in yok sayılmasının eczacılık mesleğinin, eczacıların ve üniversite eğitimini yok sayılması anlamına geldiğini söyledi.
‘SAĞLIKTA TASARRUF YAPILAMAZ’
Hastaların ve ülke kaynaklarının doğru ve akılcı kullanılması için ortak çalışma yapılması gerektiğini belirten Başaran, sağlık alanında tasarruf yapılamayacağını, ancak giderleri azaltmak için bilim çevreleri ve meslek örgütlerinin yardımıyla yeni stratejiler hazırlanabileceğini söyledi.
Başaran, şunları kaydetti: “Biz eczacılık fakültesi dekanları, sağlık alanının tüm halkalarının sadece ekonomi yönü ile irdelenmesini ve ekonominin insafına bırakmasının doğru bulmuyoruz. Ülkenin geleceği ile ilgili olarak akılcı stratejilerin geliştirilmesi ve tasarruf planları yapılırken insan sağlığı asla göz ardı edilmemelidir. Eczacının geleceği sağlıklı bir toplumun ortak geleceğidir”. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Paran yoksa öl diyorlar’

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...