26 Aralık 2009 00:00

Hiç ‘iyi şeyler’ olmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “iyi şeyler olacak” açıklamasının ardından AKP’nin başlattığı “açılım” sürecinin Kürtlere faturası ağır oldu. 8 ayda 1500’e yakın Kürt siyasetçi gözaltına alındı...

Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “iyi şeyler olacak” açıklamasının ardından AKP’nin başlattığı “açılım” sürecinin Kürtlere faturası ağır oldu. 8 ayda 1500’e yakın Kürt siyasetçi gözaltına alındı, 390 kişi tutuklandı, 102 kişi hakkında ise çeşitli gerekçelerle mahkumiyet kararı verildi. DTP kapatılırken, Eş Başkan Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un milletvekilleri düşürüldü, 37 kişiye de siyasi yasak getirildi.
DTP ve BDP’ye yönelik 10 ilde başlatılan ve aralarında DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, DTP’li yeni ve eski belediye başkanları ile insan hakları savunucularının da bulunduğu 80 kişinin gözaltına alınmasıyla devam eden son bir yıllık süreçte Kürt siyasetçilere gece yarısı baskınları, gözaltı ve sürgünler reva görülmeye devam etti. 29 Mart yerel seçimlerinden DTP’nin başarı ile çıkmasının ardından AKP rahatsızlığını, Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in ağzından “Ermenistan sınırına dayandılar” sözleriyle gösterdi.
51 TUTUKLAMA
Ardından nisan ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toplumda olumlu bir hava yaratan “Kürt sorununda iyi şeyler olacak” açıklamasında bulundu. Gül’ün bu açıklamasının hemen ardından 14 Nisan’da DTP’nin 3 Genel Başkan Yardımcısının da aralarında bulunduğu gece yarısı baskını ile 51 kişi gözaltına alınarak, tutuklandı. 8 ay geçmesine rağmen Kürt siyasetçiler hâlâ mahkemeye çıkarılmadı. 28 Mayıs’ta ise bu defa KESK yönetici ve üyesi Kürt sendikacılara yönelik operasyonda 34 sendikacı 5 ilde yapılan operasyonla gözaltına alınarak tutuklandı. Sendikacılar 6 aylık tutukluluğunun ardından ilk mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 11 Eylül’de yine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak ve Van’da gerçekleştirilen operasyonlarla 19 DTP yöneticisi gözaltına alındı, 11 kişi ise tutuklandı.
37 SİYASETÇİYE YASAK
11 Aralık’ta Anayasa Mahkemesi DTP’nin kapatılmasına ve Eş Başkan Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un milletvekilliklerini düşürme, yine Türk ve Tuğluk’un da aralarında bulunduğu 37 siyasetçiye siyaset yasağı getirilmesine karar verdi. Son 8 aylık süreçte 4 ana dalga operasyonun yanında çeşitli gerekçelerle toplam 102 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre DTP’nin genel başkan yardımcılarının da aralarında bulunduğu 51 kişinin tutuklandığı 14 Nisan operasyonundan bu yana DTP’nin 1500’ü aşkın üye ve yöneticisi gözaltına alınırken, 390’ı tutuklandı. (İSTANBUL)

NE YAPSALAR SUÇ!

BDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan ve Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilen 41kişi, özel yetkili 6 savcı tarafından sorgulandı. BDP’lilerin adliyeye elleri plastik kelepçelerle bağlanmöış olarak getyirilmeleri dikkat çekti. Savcılar Kürt siyasetçilerin yaptıkları hemen her şeyi suç saydı. DTP’nin Yerel Yönetimler Bürosu’nun ‘KCK’nin toplantı merkezi’ olarak gösterilmesi ve cenaze törenine katılmaktan, Roj TV’ye demeç vermeye kadar birçok şeyin ‘örgüt eylemi kapsamında’ değerlendirilmesi dikkat çekti.
Hatip Dicle, Fırat Anlı, Abdullah Demirbaş, Zülküf Karatekin, Selim Sadak, Nejdet Atalay, Muharem Erbey’in de aralarında bulunduğu 41 kişinin ifade işlemleri sırasında her kişi için 3 avukat hazır bulundu. İfadesi alınanların “KCK Türkiye Meclisi’nde yer almakla” suçlandığı öğrenildi. Savcıların BDP’li belediye başkanlarını “örgütün talimatıyla belediye başkanı olmak” iddiasıyla suçladıkları, telefon ve ortam dinlenmeleri delil olarak gösterdikleri kaydedildi. Kapatılan DTP’nin Yerel Yönetimler bürosunu da “KCK’nin toplantı merkezi” olarak gösteren özel yetkili savcılar, belediye başkanları ve eski DTP’lilerin bu büroda yapılan toplantılara katılmasını da suç delili olarak gösterdi. Belediye başkanları ve eski DTP’lilere, Roj TV’ye ve HPG’lilerin cenaze törenlerine neden katıldıkları yönünde sorular yöneltildi. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde ssorgulama işlemleri devam ediyordu.
Gözaltılar dün de devam etti. Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ile Van’da 3 kişi gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Operasyon barışa darbe vurdu

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa