26 Aralık 2009 00:00

Operasyon barışa darbe vurdu

DİYARBAKIR Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla BDP’ye yönelik 11 ilde düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 41 kişi Diyarbakır adliyesinde ifade verdi.

Paylaş

DİYARBAKIR Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla BDP’ye yönelik 11 ilde düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 41 kişi Diyarbakır adliyesinde ifade verdi. 8 BDP’li belediye başkanının, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin, İHD Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey’in de aralarında bulunduğu 37 kişi dün saban erken saatlerde Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Binlerce kişi adliye önünde toplandı.
KENTTE TANSİYON YÜKSEK
İfade işlemlerinin sürdüğü saatlerde binlerce kişi adliye binası ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde beklemeye başladı. Gözaltındakilerin hemen serbest bırakılmasını isteyen kitle, hükümeti hedef alan sloganlar attı. “Barış umutlarına indirilen bir darbe” olarak değerlendirilen operasyonu kınayan Diyarbakırlılar, ‘açılım’dan paylarına baskının düştüğünü belirttiler. Yapılan operasyon kentteki tansiyonu da yükseltti. Kentin çeşitli noktalarında polisin yığınak yapması dikkat çekti. Çeşitli noktalarda kimlik kontrollerinin yapıldığı gözlemlendi.
‘BİZDE AYNI SUÇU İŞLEDİK’
BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Milletvekillleri Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Özdal Uçer, Selehattin Demirtaş, Emine Ayna, Fatma Kurtalan, Bengi Yıldız, İbrahim Binici ve Gültan Kışanak ile kapatılan DTP’nin Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Çoban, belediye binası önüne geldiler. Burada bir açıklama yapan BDP Genel Başkanı Demir Çelik, isnat edilen suçlamalara dikkat çekerek, “Biz de aynı suçu işledik. Biz burada arkadaşlarımızı beklemeye devam edeceğiz” dedi. Çelik, operasyonun rozet takma töreninden hemen sonra yapılmasının manidar olduğunu belirterek, her fırsatta barışta ısrarlı olduklarını kararlı bir şekilde ortaya koyan Kürtlerin karşılaştığı muamelenin bu olmaması gerektiğini dile getirdi. Operasyonun açılımdaki samimiyetsizliği ortaya koyduğunu belirten Çelik, “Kürt sorununda bir çözüm isteniyorsa bu çözüm Türkiye’de barışsever demokratik güçlerin bir araya gelmesiyle olur. Bir çözüm isteniyorsa bu çözüm ancak BDP ile mümkün olacaktır” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP’li milletvekilleri adliyeye girdi. Adliyede gözaltındakilere ilişkin bilgi alan Çelik, çıkışta arkadaşlarının durumlarının iyi olduğu bilgisini verdi.
BARAN İFADE VERDİ
Diyarbakır Adliyesi’ne giden Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, hakkında arama kararı olduğu gerekçesiyle özel yetkili savcıya ifade verdi. Adliye binasına geçmeden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, kendisine ilişkin basında bir çok haber yayınlandığını dile getirerek, “Bu haberler spekülatif haberlerdir. Benim ne evime ne de belediyeye tebligat gelmedi” dedi.. (Diyarbakır/EVRENSEL)

BAYDEMİR TEPKİLERE YANIT VERDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, önceki gün yaptığı konuşmasına tepki gösterenlere cevap verdi. Nisa Süresi’nin 148. ayetini okuyan Baydemir, “Allah kötü sözü açıkça söylemeyi sevmez. Ancak zulme uğrayan kişi dışında. Allah işiten ve bilendir” dedi. Baydemir, “Zulme uğradığımız için bu son ulaştığımız nokta bardağı taşıran son damla olduğu için o sözleri söyledim” dedi. Baydemir, “Türk ve Kürt halklarına sesleniyorum. Siyaset tüm sorunların çözüm yeridir. Nezaketli olalım. Buna itirazımız yok. Eğer nezaketi tartışacaksak tüm siyasi liderlerin üslubunu tartışalım. Halkın özgür iradesiyle seçilen başkanlar, kapıları kırılarak gözaltına alınıyor” dedi. Baydemir, “Savunma olsun diye demiyorum ama söz bir noktada uçar gider ama kurşunun izi gitmez. Tüm eleştiriler bana gelsin ama çocuk ve kadınlarımıza zarar gelmesin” dedi.
Cumhur Daş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD’den siyah pankart

SONRAKİ HABER

Maganda kurşunu neredeyse can alıyordu: 2 kişi rastgele açılan ateşle yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...