26 Aralık 2009 00:00

İHD’den siyah pankart

BDP’lilere yönelik operasyon İHD tarafından birçok ilde protesto edildi.

Paylaş

BDP’lilere yönelik operasyon İHD tarafından birçok ilde protesto edildi. İHD’nin Diyarbakır Şubesi’nin basılması ve Şube Başkanı Muharrem Erbey’in gözaltına alınmasının, protesto eylemlerinde yaşananların OHAL manzaralarını anımsattığı dile getirildi. Açıklamalarda siyah pankartlar açıldı.
Diyarbakır’da siyah bir bezin asıldığı İHD binası önünde yapılan açıklamaya, İHD’nin bölge şubelerinden gelen şube başkanlarının da bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı. Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, İHD’nin pervasız bir şekilde polis baskınına uğradığını söyledi. Erbey’in, evine sabahın erken vakitlerinde baskın yapılmak suretiyle gözaltına alındığını vurgulayan Zorooğlu, “Dün bu caddeden gelip geçen vatandaşlar, burada adeta OHAL manzaralarıyla karşılaştı. Şube başkanımıza dernek faaliyetleri kapsamında yapılmış olan yurtdışı gezileri, hazırlanan projeler ve derneğin insan hakları alanında yürütmüş olduğu çalışmalar ve ihlallerin kamuoyu ile paylaşılması, illegal faaliyetler gibi gösterilerek bu yönde sorular yöneltilmiştir” dedi.
İzmir’de insan hakları savunucuları, BDP operasyonunda gözaltına alınanların serbest bırakılması için oturma eylemi yaptı. Eyleme EMEP, ÇHD üyeleri ve Barış Anneleri de katıldı.İstanbul ve Mersin’de de İHD üyeleri operasyonu kınadı. İstanbul’da ise AKP İstanbul il binası önünde bir araya gelen İHD üyeleri, “İnsan hakları savunucularına ve demokrasi güçlerine yönelik baskınlara son verin” yazılı pankart açtı. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BDP operasyonuna her yerde tepki

SONRAKİ HABER

8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri: Evrensel’e 2 ödül

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...