26 Aralık 2009 00:00

Skandal üstüne skandal

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün isim ve adres yerleri boş bırakılan bir arama emrini basına göstermiş ve ne amaçla hazırlandığını sormuştu.

Paylaş

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün isim ve adres yerleri boş bırakılan bir arama emrini basına göstermiş ve ne amaçla hazırlandığını sormuştu. Ardından savcılıktan yalanlama gelmişti. Kılıçdaroğlu, dün kameraların karşısına geçti ve başsavcının konuyla ilgili yaptığı açıklamaların doğru olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ortada iki ayrı yargı kararı bulunduğunu ifade etti.
Öte yandan günlerdir sessizliğini koruyan Adalet Bakanlığı Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından 16 Aralık’ta müfettiş görevlendirdiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan ise Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi ve ‘’Adalet Bakanlığı’nı hesap vermeye çağıran tavrı doğru bulmuyorum’’ demekle yetindi.
İMZA VE MÜHÜR FARKLI YERDE
Savcıyı doğruyu söylememekle eleştiren Kılıçdaroğlu, isim ve adreslerin kapatıldığı iddia edilen mahkeme kararı ile boş mahkeme kararındaki imza ve mührün farklı olduğunu belirterek, “Bizim iddialarımızı sadece ben değil sayın savcı yaptığı açıklama ve dağıttığı belgelerle de doğrulamıştır” diye konuştu.
BAKANLIK SUÇ ORTAĞI
Kılıçdaroğlu, adalet bakanının şu ana kadar suskunluğunu korumasının ‘suç ortaklığı’nın kanıtı olduğunu belirterek, “Öyle anlaşılıyor ki Ankara ile Erzurum arasında ciddi bir iş birliği var” dedi. Olayla ilgili derhal soruşturma başlatılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, AKP Hükümeti’ni eleştirdi.
KARARLA NASIL OYNAR?
Hiçbir yargıcın açığa imza atamayacağını, böyle bir yetkisi ve görevi olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Mahkeme kararları üzerine fotokopi çekeceksiniz, ismi kapatacaksınız, fakslayacaksınız. Alan insanlar ne yapacak bu kararı? Mahkeme kararları üzerinde oynamak savcının yetkisinde mi? Hangi savcı mahkeme kararları üzerinde oynayabilir? Böyle bir yetkisi var mı” diye sordu.
NE OLMUŞTU?
23 Aralık’ta Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararının fotokopisini TBMM’de basın mensuplarına dağıtan Kılıçdaroğlu, kararda, ilgili yasanın öngördüğü “aramanın nedeni, aranacak kişi ve arama yapılacak evler ve diğer adresler” gibi zorunlu bilgilerin yer almadığını kaydetmişti.
Dün de Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Kılıçdaroğlu’na yanıt vermiş ve kararın usul ve kanuna uygun olduğunu açıklamıştı. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Cemil Çiçek’e ağır suçlama

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa