26 Aralık 2009 05:00

Domuz gribi aşıları elde kalıyor

DOMUZ gribi salgınının kısa sürede pandemi seviyesine ulaşmasının ardından satın alınan milyonlarca doz aşı ülkelerin elinde kalacak.

Paylaş

DOMUZ gribi salgınının kısa sürede pandemi seviyesine ulaşmasının ardından satın alınan milyonlarca doz aşı ülkelerin elinde kalacak. Bugüne kadar, satın alınan toplam aşının yüzde onu bile kullanılmadı. Kış aylarının bitimine kadar bir miktar daha aşı kullanılabileceğini belirten uzmanlar uyarıyor: “Domuz gribi salgını tarihe karıştığında, üretici ilaç firmaları biraz daha zengin olacak ve biz satın aldığımız milyonlarca doz aşıyla baş başa kalacağız.”
11 Haziran 2009’da Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) domuz gribi salgınını “pandemik” olarak tanımlamasından sonra harekete geçen ülkeler, milyonlarca doz aşı sipariş etti. Henüz sipariş edilen aşıların tamamının ülkelere teslim edilmemesine rağmen şimdiden milyonlarca doz aşı elde kalmış durumda. Üstelik ülkeler, aşı imalatçılarıyla yaptıkları anlaşma gereği verdikleri siparişlerin tamamını satın almak zorunda.
AŞI FİRMALARI ZENGİN OLUYOR
İngiltere, Fransa, İsveç ve Danimarka 175.1 milyon doz AH1N1 aşısı satın aldı. Şu ana kadar kullanılan miktar ise 11 milyon doz bile değil. Domuz gribi aşısının GlaxoSmithKlein’den satın alan Danimarka, bugüne kadar ilaç firmasına 131 milyon dolar kazandırdı. Serum Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre Danimarka, domuz gribinin pandemik seviyeye ulaşmasından sonra toplam 3.1 milyon aşı satın aldı. Bugüne kadar satın alınan aşıların sadece 380 bin dozu kullanıldı. Geri kalan aşılar depolarda bekletiliyor.
Benzer bir durum diğer Avrupa ülkeleri için de geçerli. Toplam 18 milyon doz aşı satın alan İsveç’te kullanılan aşı miktarı 5 milyon dozu geçmiyor. Toplam 94 milyon doz aşı satın alan Fransa’da sadece 3 milyon doz aşı kullanıldı. 51 milyondan fazla nüfusu olan İngiltere’de ise 60 milyon doz aşı satın alınmıştı, sadece 2.3 milyon dozu kullanıldı. Aşı imalatçılarının domuz gribi aşısından 10 milyar dolardan fazla para kazandığı tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Obama’nın paketi Senato’dan tavizle geçti

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kayyumun 33 milyon TL ödediği hattan su akmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa