28 Aralık 2009 00:00

Son siyasetçi içeri tıkılıncaya kadar!

Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) yönelik operasyona tepki gösteren Türkiye Barış Meclisi’nin (TBM) Diyarbakır’dan yaptığı açıklamada “Savaşın sürmesinden çıkarı olanların attığı ‘son terörist imha edilinceye kadar’ sloganına, hükümet ‘son siyasetçi içeriye tıkılıncaya kadar’ sloganıyla eşlik ediyor” denildi.

Paylaş

Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) yönelik operasyona tepki gösteren Türkiye Barış Meclisi’nin (TBM) Diyarbakır’dan yaptığı açıklamada “Savaşın sürmesinden çıkarı olanların attığı ‘son terörist imha edilinceye kadar’ sloganına, hükümet ‘son siyasetçi içeriye tıkılıncaya kadar’ sloganıyla eşlik ediyor” denildi.
TBM üyeleri, operasyonun ve tutuklamaların ardından gelişebilecek süreçle ilgili kaygılarını dile getirmek amacıyla Diyarbakır Barosu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, Türkiye Barış Meclisi Sekreteryası’ndan Ayhan Bilgen, Selma Güngör, Gülten Uçar, Aygül Bidav, İlkin Manya, Meral Danış Beştaş, Tülay Özdemir, İstanbul Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş ile Barış Meclisi üyeleri katıldı. Basın toplantısında konuşan Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, BDP’ye yapılan operasyonun hükümetin ‘açılım’ politikası hakkında beslenen umutları söndürdüğünü söyledi.
‘OPERASYON HANGİ AÇILIMIN GEREĞİ’
Kürtlerin siyasal temsilcilerinin seçilmiş yerel yönetimlerinin yok edilmesiyle Kürt sorununun çözülemeyeceğine dikkat çeken Tahmaz, “Evlere kapıları kırılarak girilecek, eşyalar dağıtılacak ve Kürtlerin sözcüsü, seçilmiş temsilcileri yaka paça gözaltına alınacak, kelepçelenerek ve tek sıra yürümeye zorlanarak mahkemeye çıkarılacak ve hâlâ silahsız, barışçı, demokratik çözümden söz edilecek. Bunun inandırıcı bir yanı var mı” diye sordu. Savaşın sürmesinden yana çıkarları olanların attığı “Son terörist imha edilinceye kadar” sloganına hükümetin “Son siyasetçi içeriye tıkılıncaya kadar” sloganıyla eşlik ettiğini dile getiren Tahmaz, “Bu operasyonlar hangi açılımın gereğidir? İktidar ne yapmaya çalışıyor” diye sordu. “Hükümet, boşluk ve sessizlik ortamını kendi muhatabı olarak görmenin yalnızca silahlara söz hakkı vermek olduğunu bilmelidir” dedi.
‘SABRIN SINIRINA
GELİNDİĞİ GÖRÜLMELİ’
Kürt hareketinin tasfiyesiyle ve Kürtlerin seçilmiş temsilcilerinin tutuklanmasıyla barış ve çözüm isteyenlerin susturulamayacağını ve Kürt sorununun çözülemeyeceğini vurgulayan Tahmaz, “Sabrın sınırına gelindiğini AKP görmelidir” dedi. Toplumsal gerilimden ve şiddetten beslenmenin getireceği kaosun sonunun karanlık bir dönem olduğunu aktaran Tahmaz, “AKP ateşle oynuyor ve bunun da ülkeyi yangın yerine çevirecek gelişmelerin önünü açtığını yakın tarihimizin tecrübelerinden biliyoruz” şeklinde konuştu.
‘ÖZÜR DİLENMELİ’
Türkiye Barış Meclisi olarak tüm operasyonların derhal durdurulmasını istediklerini dile getiren Tahmaz, Kürt halkının her düzeydeki temsilcilerine özgürce politika yapabilecekleri bir ortam sağlanmasını, tutukluların serbest bırakılmasını ve olanlardan dolayı özür dilenmesini istedi. Tahmaz, tüm Türkiye halkını, çözümü imkansız kılacak hiçbir gelişmeye izin vermemeye ve Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünün takipçisi olmaya çağırdı.
Basın toplantısının ardından Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz ve Sekreterya Ayhan Bilgen ile Barış Meclisi üyeleri, BDP, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve İHD Diyarbakır Şubesi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.
(DİYARBAKIR)

‘AKP UMUTLARI KIRMAK İÇİN ÇABALIYOR’
Bir gazetecinin “Umutlarınız tükenmiş gibi görünüyor. Açılım bitti mi” sorusunu Tahmaz, “Hükümet yargısıyla, savcısıyla, ordusuyla, kolluk kuvvetiyle bütün umutlarımızı kırmak için çaba sarf ediyor. Biz bunun bir felaket olduğunu ve bundan önceki felaketlere hiç benzemeyeceğini ifade ediyoruz. Operasyonlar Türkiye’yi sorunlar yumağı haline getirmekten başka işe yaramaz” sözleriyle yanıtladı. Ardından konuşan İstanbul Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş, DTP’nin kapatılmasının ardından BDP’nin Meclis’e girmesiyle barışa dair umutlarının yeniden yeşerdiğini belirterek, “Ama ne yazık ki Kürtlere yönelik bu operasyon ‘açılıma’ vurulmuş bir balyozdur” dedi.
ÖNCEKİ HABER

Her yerde protesto var

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa