27 Aralık 2009 00:00

İhaleye para var işçiye yok

URLA Belediyesi, işçilerine ücretsiz izin dayatmasında bulunuyor. Bir süredir işçilerinin ücretlerinin yarısını ödeyen Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, işçilerine 45 gün ücretsiz izin teklifinde bulundu.

Paylaş

URLA Belediyesi, işçilerine ücretsiz izin dayatmasında bulunuyor.
Bir süredir işçilerinin ücretlerinin yarısını ödeyen Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, işçilerine 45 gün ücretsiz izin teklifinde bulundu.
Genel-İş 4 No’lu Şube’de örgütlü bulunan işçiler, bu dayatmayı kabul etmeyeceklerini belirttiler.
Urla Belediyesi İşyeri Baştemsilcisi Aydın Tekin, 8 aydan bu yana 750 lira, yani ücretlerinin yarısını alabildiklerini dile getirerek, 8 ikramiyelerinin de içeride olduğunu belirtti. İki hafta önce işverenin temsilcileri çağırarak, işçileri 45 gün ücretsiz izne çıkarmak istediğini söylediğini belirten Aydın Tekin, “İşçilerle toplantı yaptık. Kabul etmedik. Şu an her bir işçinin 12 milyar lira alacağı var” diye konuştu.
Belediyede halen 159 kadrolu işçinin çalıştığını belirten Aydın Tekin, ücretsiz izni kabul etmedikleri taktirde, kendilerine aylık olarak ödenen ücretin daha da aşağıya çekileceği tehdidinde bulunulduğunu ifade etti.
İşçiler de, aylardır eksik ücret ödendiği için, ev kiralarını ödeyemediklerini, elektrik ve sularının kesildiğini söylediler.
ESNAF VERESİYE VERMİYOR ARTIK
Kredi kartı borçlarından dolayı 750 lirayı da tam olarak alamadıklarını ifade eden işçiler, “Esnaflar artık veresiye vermiyor. Kredi çekmek isteyene kredi verilmiyor” dediler.
Belediyenin kendilerine para olmadığını söylerken, başta müteahhitler olmak üzere herkesin belediyeden parasını alabildiğini dile getiren işçiler, mesai alacaklarının ise izin olarak kullandırıldığını dile getirdiler.
‘HAKLARIMIZ VE
İNSANCA BİR ÜCRET HEDEFİMİZ’
Genel-İş 4 No’lu Şube Başkanı Erkan Karaca da, geçtiğimiz günlerde işçilerle toplantı yaptıklarını işverenin teklifini kabul etmediklerini dile getirerek başka önemli bir konuya dikkat çekti.
Urla Belediyesi’nin 15 gün önce 1 trilyon liraya temizlik işlerini ARGE-BİRTEM adlı taşerona ihale ettiği bilgisini veren Karaca, “Belediye başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendisine ihale sisteminin kaldırılması gerektiğini, işlerin belediyenin kendi işçilerinin yapması gerektiğini söyledik. İhaleye ödenecek paraların işçilere yansıtılması gerektiğini söyledik. Kamu hizmetlerinin taşeron eliyle değil, belediyenin kendi işçileriyle yapılması gerekir. Sendika olarak işçilerimizle birlikte bu dayatmaları kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.
Öte yandan 2010-2011 yılı TİS yapma yetkilerinin de geldiğini dile getiren Karaca, 6 Ocak’tan itibaren tüm işçilerle yeni teklif taslaklarını oluşturacaklarını işverene vereceklerini belirtti. (İzmir/EVRENSEL)
Emine Uyar
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Direnen demiryolcular kazandı

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...