27 Aralık 2009 00:00

Seçimle gelen, ‘rica’ ile gidiyor

AKP’de Genel Merkez’in desteklediği adaya rağmen il başkanlığını kazanan isimler istifa ettiriliyor. İl başkanları Genel Merkez’e davet edilerek “İstifasının uygun olacağı’’ ricasında bulunuluyor. Bu gelişmeler ışığında Sakarya, Tokat, Konya’dan sonra Trabzon il başkanı da istifa etti.

Paylaş

AKP’DE DEMOKRASİ ÖRNEKLERİ!
AKP’de Genel Merkez’in desteklediği adaya rağmen il başkanlığını kazanan isimler istifa ettiriliyor. İl başkanları Genel Merkez’e davet edilerek “İstifasının uygun olacağı’’ ricasında bulunuluyor. Bu gelişmeler ışığında Sakarya, Tokat, Konya’dan sonra Trabzon il başkanı da istifa etti.
TEK ADAY BASKISI
AKP Genel Merkezi, “Tek aday” talimatına uymayan ve Genel Merkez’in adayını geride bırakarak, il başkanı seçilen isimleri teker teker istifa ettiriyor. AKP’deki istifalar Sakarya’da başladı. Ali İhsan Yavuz ve Davut Terzioğlu’nun yarıştığı 4 Temmuz’daki kongrede az bir oy farkıyla Davut Terzioğlu İl Başkanı seçilmişti. Terzioğlu kısa süre sonra istifa etti. Yerine Recep Uncuoğlu atandı.
YOL ARKADAŞI DA GİTTİ
Daha sonra Tokat il başkanı istifa etti. Kendisini ‘‘1987’den beri Erdoğan’ın yol arkadaşıyım’’ diye tanıtan Tokat İl Başkanı Mustafa Boyraz, 21 Haziran’da il başkanı seçilmişti. Boyraz, Ankara’ya çağrıldı ve Genel merkezdeki görüşmesinin ardından istifa etti. Boyraz, “Görüşmede benim il başkanlığından istifa etmemin hayırlı olacağına karar verdik” demekle yetindi.
ÖNCE DAVET SONRA İSTİFA
Konya’da ise, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı çıkmasına rağmen geçen temmuz ayında yapılan il kongresinde 327 oyla İl Başkanı seçilen Mustafa Çevik, Genel Merkez’e çağrılarak istifası istendi. Çevik de “Genel Merkez’e davet edildim. İstifam istendi. Hırsız, soysuz ve saygısız değiliz. Partiye zarar vermemek için istifamı verdim” dedi.
TRABZON DA İSTİFA ETTİ
Son olarak da Trabzon il Başkanı Ahmet Metin Genç, Ankara’ya çağrıldı. Genç’in de istifası istendi. Trabzon’a dönen Genç de istifa ettiğini açıkladı. Genç de 5 ay önce il başkanlığı seçiminde Genel Merkez’in desteklediği adaya karşı aday olmuş ve seçimi kazanmıştı. (HABER MERKEZİ)

‘ÇETE VAR’ DİYEN VEKİLE İHRAÇ YOLU
AKP MYK toplantısında Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ın ihracı istendi. İşbaşaran, geçtiğimiz günlerde “Emniyette bir çete askerle hükümetin arasını açmaya çalışıyor” iddialarını dile getirmişti. AKP MYK’da Elazığ Milletvekili İşbaşaran’ın, 20 Aralık tarihinde Ankara’da trafik polisleri ile arasında geçen olay ve bu esnada ortaya koyduğu tutum ve davranışları ele alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, İşbaşaran’ın tutum ve davranışları parti tüzüğü, programı ve grup iç yönetmeliğine aykırı bulundu; tedbirli olarak kesin ihraç talebi ile parti Müşterek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oybirliği ile karar verildi. Bu gelişmeler üzerine İşbaşaran, partisinden istifa etti.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dağlıca’da erlere ‘niye ölmediniz?’ cezası

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...