27 Aralık 2009 05:00

Halk iradesine sahip çıkıyor

BDP’li belediye başkanlarının da aralarında olduğu 23 kişinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen on binlerce kişi, tutuklamaları ve gözaltıları protesto etti. Gözaltıların yaşandığı günden itibaren Diyarbakır Adliyesi önünde nöbet tutan BDP’liler, dün kitlesel bir eylem yaptı. Yapılan eylemde, tutuklamalar kınanarak, tutukluların serbest bırakılması istendi.

Paylaş

BDP’li belediye başkanlarının da aralarında olduğu 23 kişinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen on binlerce kişi, tutuklamaları ve gözaltıları protesto etti. Gözaltıların yaşandığı günden itibaren Diyarbakır Adliyesi önünde nöbet tutan BDP’liler, dün kitlesel bir eylem yaptı. Yapılan eylemde, tutuklamalar kınanarak, tutukluların serbest bırakılması istendi.
ÇELİK: BİZİ DE
TUTUKLAYIN
Diyarbakır Büyükşehir önünde toplanan kitleye konuşan BDP Genel Başkanı Demir Çelik, yaşanan gözaltı ve tutuklamaları kınadı.Yaşanan tutuklamaları siyasi bir darbe olarak değerlendiren Çelik, “Kimin tutuklanacağı, kimin serbest bırakılacağı önceden planlamıştır. Yapılan operasyon Kürdün siyasi idaresine darbedir” diye konuştu.
Aralarında belediye başkanı ve yöneticilerin olduğu 600 kişinin gözaltına alındığı ve tutuklandığı hatırlatan Çelik, “Bu arkadaşlarımız demokratik siyaset dışında başka amaçları yoktur. Arkadaşlarımız, yoldaşlarımızın suçu buysa, bizde aynı suçu işlemişiz bizi de tutuklayın. Savcılarda çok iyi bilmektedir ki içerdeki kardeşlerimizin, yoldaşlarımızın bizim de işlediğimiz bir suç yoktur” dedi.
YÜKSEKOVA’DA POLİS MÜDAHALESİ
Şırnak’ta da gözaltı ve tutuklamalar BDP Şırnak il binası önünde protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı açıklamada konuşan BDP Şırnak İl Başkan Yardımcısı Hasan Bayar, AKP’nin demokratik açılım adıyla Kürtleri tasfiye etme inkar ve imha siyasetini daha ince yöntemlerle sürdürdüğünü söyledi. Bayar, Kürt halkının tasfiye karşısında onuruna ve iradesine sahip çıkacağını belirterek, tutuklananların serbest bırakılmasını istedi. Şırnak’ın İdil ve Silopi ilçe esnafı da, tutuklamaları protesto için dün kepenk açmadı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bir araya gelen gençler, Yüksekova-Şemdinli yolunu trafiğe kapattı. Protesto gösterilerinin yapıldığı Yüksekova’da, esnaflar da kepenk indirdi. Yüksekova ilçesinde anayollara barikatlar kurarak, BDP’ye yönelik operasyonu protesto eden kitleye, polis gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Polis müdahalesi ilçede gerginliğe yol açtı.
ELAZIĞ’DA AÇIKLAMA
Elazığ’da BDP üyeleri il binası önünde açıklama yaptı. Basın açıklamasında konuşan BDP Merkez İlçe Başkanı Abdullah Çiçek, Kürtlere yönelik baskılara dikkat çekti. Çiçek, aydın, yazar ve akademisyenleri halka karşı görevlerini yapmaya ve tehlikeli sürece dur demeye çağırdı. Günlerdir ablukaya alınan Van’da dün OHAL uygulamalarını aratan görüntülerin yaşandığı kentte bütün cadde başlarına zırhlı araçlar konumlandırıldı.
Kentin giriş ve çıkışlarında arama noktalarında ise, kontroller yapılıyor. Van’ın Erciş ilçesinde 11 kişi tutuklandı.
(HABER MERKEZİ)

‘ASIL SUÇ DEMOKRATİK SİYASETİ ENGELLEMEK’
BDP yöneticileri ve belediye başkanlarının gözaltına alınmasına Ankara’dan da tepki geldi.
Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri eski GİMA önünde dün yaptıkları basın açıklamasıyla Kürtsüz bir Kürt sorunu çözümünün olamayacağını vurguladılar.
Yapılan açıklamada konuşan İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, yapılan operasyon ve göz altıların hukuksuz olduğunu ifade etti. Otlu, hükümetin Kürt sorununun çözümünde samimiyetsizliğinin bir kez daha gözler önünde olduğunu dile getirdi. Otlu, Hükümetin Kürt sorununu Kürtsüz çözme anlayışının Türkiye’yi savaşa sürüklemekte olduğunu söyledi. ANKARA
SES: ŞİDDET DERİNLEŞTİRİLİYOR
SES Genel Sekreteri Kemal Yılmaz da yaptığı yazılı açıklamada hükümeti toplumsal gerilimi artıracak adımlardan vazgeçmeye çağırdı. Yılmaz, son günlerde yaşanan olayların endişe verici olduğunu belirterek, AKP Hükümetinin kendisi dışında hemen herkese savaş açtığını ifade etti. Yılmaz, artan gerilimin zamanlama itibariyle öncelikli amacının yükselen sınıf mücadelesini silikleştirmek, gündem değiştirmek ve emek örgütlerine göz dağı vermek olduğunu dile getirdi.
KESK: TUTUKLAMALAR KAYGI VERİCİ
KESK Genel Başkanı Sami Evren’de eski DTP’li Belediye Başkanlarının tutuklanmasına yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin demokrasi krizinin eşiğinde olduğunu belirten Evren, gözaltıların kaygı verici olduğunu ifade etti. Evren, “Siyasi parti kapatmalar, seçilmiş, dolayısıyla halkı temsil eden insanların tutuklanıp cezaevlerine konması darbe dönemlerinde olur, demokrasilerde değil” dedi.
ÖNCEKİ HABER

Dinime küfreden Müslüman olsa!

SONRAKİ HABER

HDP’li Gülser Yıldırım'a 3 yıl sonra "slogan attığı" gerekçesiyle dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa