27 Aralık 2009 05:00

14 ÜLKE, TSUNAMİKURBANLARINI ANIYOR

Hint Okyanusu’nda şiddetli depremin yol açtığı ve Asya’yı vuran tsunami felaketinin 5’inci yıldönümünde, hayatını kaybeden yaklaşık 250 bin kişi anılıyor.

Paylaş

Hint Okyanusu’nda şiddetli depremin yol açtığı ve Asya’yı vuran tsunami felaketinin 5’inci yıldönümünde, hayatını kaybeden yaklaşık 250 bin kişi anılıyor.
Yaklaşık 170 bin kişinin öldüğü Endonezya’nın Aceh eyaletinde, camilerde dualar okunurken toplu mezarların başında anma törenleri düzenlendi. Tayland’da da Phang Dga kıyısında Budist rahiplerin katıldığı törenler yapıldı.
Tarihin en büyük doğal felaketlerinden biri olan ve tsunaminin yol açtığı şiddetli dev dalgaların vurduğu 14 ülkenin hepsinde anma törenleri düzenleniyor.
Endonezya’nın Sumatra adası açıklarında 9.2 büyüklüğündeki, son 40 yılın en şiddetli depreminin yol açtığı tsunami felaketi, yüz binlerce can kaybının yanı sıra yüz binlerce kişinin evsiz kalmasına ve geçim olanaklarını yitirmesine yol açmıştı.
ENDONEZYA’DA DEPREM
Tsunami felaketinin yıldönümünde Endonezya depremle sarsıldı. Ülkenin doğusundaki Molük Adalarında 6,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Endonezya Meteoroloji Ajansının açıklamasında, yerel saatle 06.57’de (TSİ 08.57) meydana gelen depremin merkez üssünün Tual kentinin 152 kilometre kuzeydoğusunda yerin 67 kilometre altında olduğu kaydedildi. Açıklamaya göre, depremin ardından can ya da mal kaybı rapor edilmedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

ASYA PASİFİK’TE BU HAFTA

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa