27 Aralık 2009 00:00

Fatih Akın ‘En İyi 10’da

WASHİNGTON Post, Yönetmen Fatih Akın’a Cannes Film Festivalinde ‘En İyi Senaryo’ ödülünü kazandıran ‘Yaşamın Kıyısında’ filmini, son 10 yılın en iyi 10 filmi arasında gösterdi.

Paylaş

WASHİNGTON Post, Yönetmen Fatih Akın’a Cannes Film Festivalinde ‘En İyi Senaryo’ ödülünü kazandıran ‘Yaşamın Kıyısında’ filmini, son 10 yılın en iyi 10 filmi arasında gösterdi.
Ann Homaday’ın kaleminden çıkan yazıda, 2007 yılı Türk-Alman yapımı ‘Yaşamın Kıyısında’, son 10 yılın en iyi filmleri arasında gösterilirken, gazete bu filmlerin sıralaması için İnternet sitesinde anket yapıyor.
Cannes Film Festivalinde yönetmen Akın’a ‘En İyi Senaryo’ ödülü kazandıran ‘Yaşamın Kıyısında’, en iyi yabancı film dalında temsil etmek üzere Almanya tarafından 80. Oscar ödüllerine gönderilmişti.
Gazeteye göre, son on yılın hafızalara kazınan ve tekrar tekrar izlenmek istenen en iyi filmler arasında, 2003 yılında vizyona giren ‘Kayıp Balık Memo/ Finding Memo’ bulunuyor. ABD’de gösterildiği ilk üç günde 70 milyon dolar hasılata ulaşan, ABD ve Kanada’da piyasaya çıkan DVD’si 28 milyon kopya satan film, 2004’te ‘En İyi Animasyon Filmi’ Oscar’ını kazanmıştı.
Listedeki filmlerin bir diğeri de ‘Bana Güvenebilirsin/ You Can Count on Me’. 2000 yılında gösterime giren film, Oscar’a ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Senaryo’ dallarında aday gösterilmişti. Filme, Amerikan Yazarlar Derneği de ‘En İyi Orijinal Senaryo’ ödülünü vermişti.
EN KÖTÜ STAR WARS
Son on yılın en iyi filmleri arasında bulunan Alman yapımı ‘Başkalarının Hayatı/ The Lives of Others’ adlı film de 2007 yılında ‘En İyi Yabancı Film’ Oscar’ını almıştı.
Washington Post’a göre son 10 yılın en iyi diğer filmleri ise şöyle: ‘Ölümcül Tuzak/ The Hurt Locker’, ‘Ananı da/ Y Tu Mama Tambien’, ‘Pan’ın Labirenti/ Pan’s Labyrinth’, ‘Dostluk Rüzgarları/ A Mighty Wind’, ‘Sil Baştan/ Eternal Sunshine of the Spotless Mind’, ‘Kan Dökülecek/ There Will Be Blood’.
Gazete, son 10 yılın en kötü filmi olarak da ‘Star Wars: Koloni Savaşları’nı belirledi.
EN FAZLA HASILAT
REKORU KIRAN FİLMLER
Gazeteye göre, son 10 yılın gişe rekorları kıran filmleri ise yapım yıllarına göre kronolojik olarak şöyle: ‘Shrek’, ‘Yüzüklerin Efendisi/ The Lord of The Rings’, ‘Örümcek Adam/ Spider Man’, ‘Kalbinin Sesini Dinle/ My Big Fat Greek Wedding’, ‘Chicago’, ‘Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti/ Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl’, ‘Tutku-Hz. İsa’nın Çilesi/ The Passion of the Christ’, ‘Fahrenheit 9/11’, ‘Kırk Yıllık Bekar/ The 40-Year-Old Virgin’, ‘Kara Şövalye/ The Dark Knight’.
ÖNCEKİ HABER

MİNERVANIN BAYKUŞU

SONRAKİ HABER

14 programda yetenek sınavının kaldırılmasına tepki: Hayal gücü optiklere kodlanamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa