29 Aralık 2009 00:00

Hastaların dereyle imtihanı!

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gaziler köyü Darıyeri Mahallesi sakinleri, köylerinde köprü olmadığı için hastalarını meşe ağacından yaptıkları...

Paylaş

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Gaziler köyü Darıyeri Mahallesi sakinleri, köylerinde köprü olmadığı için hastalarını meşe ağacından yaptıkları sedyeler üzerinde dereden karşıya geçiriyor. Dereden geçirilen hastalar, dere yatağından yola çıkarılarak, bir araçla hastaneye taşınıyor.
Gaziler köylüleri, kış aylarında Üçoluk ve Gürlevik derelerinin taşması sonucu zor günler yaşıyor. Torosların eteğinde yaşayan Yörükler, Antalya Valiliği’nden köylerine acilen köprü yaptırmasını istiyor. Gaziler köylüleri son olarak, İsmail Uysal’ın yüz felci geçirmesi ve şeker komasına girmesiyle zor anlar yaşadı. Köylü kadınlar ve erkekler, Uysal’ı Üçoluk Deresi’nden geçirerek hastaneye yetiştirmek için sedye yaptı.
45 YILLIK HAYAL
Gaziler Köyü Muhtarı Erdal Koyun, kış aylarında Üçoluk ve Gürlevik Deresi’nin taşmasıyla köprü olmadığı için karşıya geçemediklerini söyledi. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen yağışlarla Üçoluk Deresi’nin taştığını belirten Erdal Koyun, köylerinde bir acil hasta olduğunda mecburen at üstünde veya sedyelerle karşıya geçirdiklerini ifade etti. Koyun, “Gaziler’e köprü yapılması köylülerin 45 yıllık hayali. Köyümüzde köprü olmadığı için kış gelince 3 ay çok mağdur oluyoruz. Acil hastaları hastaneye götürmekte zorlanıyoruz. Bazen dere çok kuvvetli akıyor, cesaret edip de karşıya geçemiyoruz. Hastalarımızın mağdur olmaması için yetkililerden bir an önce köyümüze köprü yapılmasını istiyoruz” dedi.
SEÇİM BİTİNCE SÖZLER UNUTULUYOR
Solaklı Yörüklerinin en yaşlı temsilcisi İsmail Uysal’ın rahatsızlığını haber aldıktan sonra Gaziler köyüne ulaşan Toros Yörükleri Kültür ve Diyalog Derneği Başkanı Avukat Mücahit Gündoğdu, hastayı 400 metre omuzlarda taşıdıktan sonra Üçoluk Deresi’nde yaptıkları sedye ile karşıya geçirdiklerini söyledi. Köyde hastaneye gitmesi gereken 3 yaşlı ve 2 hasta çocuk bulunduğunu belirten Mücahit Gündoğdu, diğer hastaları da sedyelerle karşıya geçireceklerini kaydetti. Gündoğdu, “Kış gelince köylüler zor durumda kalıyor. Geçmiş yıllarda birçok kişi kışın hastaneye yetiştirilemeden yolda öldü. Her seçim öncesi siyasiler köye gelip ‘Köprü yaptıracağız’ diye söz veriyor. Seçim bitince sözleri havada kalıyor. Antalya Valiliği’nden, köyümüze köprü yaptırmasını istiyoruz. Bu çağda Antalya’nın bir köyünde sedye ile insan taşımak zorumuza gidiyor. Antalya denilince insanların aklına deniz, kum ve güneş geliyor. Bir de Torosların eteğinde mahrumiyet bölgesi köyler var. Bu da madalyonun öteki yüzü” diye konuştu. (Antalya/CİHAN)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kore’nin Kaynana Semra’sı yok mu?

SONRAKİ HABER

Halkın katılımı komedisi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...