29 Aralık 2009 00:00

İsrail’den Noel hediyesi

İsrail, işgal altında tuttuğu topraklarda 700 yeni konut yapacağını açıkladı. Tel Aviv yönetimi, tüm dünyanın tepkisine rağmen 1967 savaşından...

Paylaş

İsrail, işgal altında tuttuğu topraklarda 700 yeni konut yapacağını açıkladı. Tel Aviv yönetimi, tüm dünyanın tepkisine rağmen 1967 savaşından sonra işgal edilen bölgelerde yasadışı yerleşim birimleri oluşturmaya devam ediyor.
İsrail’in Avrupa ve ABD’den gelebilecek “tepkiler” nedeniyle açıklama için Noel tatilini beklediği ortaya çıktı. İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Avrupa Birliği ve ABD yönetiminin tatilde olduğu bu günler özellikle tercih edildi. Gazete, inşaat planlarının ABD’ye önceden bildirildiğini, fakat bu girişime Washington’dan verilen cevabın açıklanmadığını yazdı.
İsrail İskan Bakanlığı, Kudüs yakınlarındaki dört ayrı yerleşim biriminde toplam 700 konut inşa edilmesi için ihale açtı. İsrail’in “ezeli ve ebedi başkenti” olarak ilan eden Kudüs’ün doğu kesimi, Filistinlilerin kurmak istedikleri devletin başkenti olarak düşünülüyor. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail’in barış istemediğini her gün kanıtladığını söyledi.
İsrail hükümeti, barış için işgali sona erdirmesi gereken bölgede binlerce yeni konut inşa etmeye de hazırlanıyor. Bu rakamın 6 bin 500 civarında olduğu belirtiliyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin baskısı nedeniyle Batı Şeria’daki inşaatlara 10 ay ara verdiklerini açıklamıştı. Mahmud Abbas ise tüm inşaatlar durdurulmadan barış görüşmelerinin devam edemeyeceğini söylemişti.
İsrail’in 1967’den sonra işgal ettiği topraklarda 2.7 milyon Filistinli ile uluslararası hukuka aykırı olarak 500 bin İsrailli yaşıyor. Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin bu yıl 1800 yeni konuta ihtiyaç duyduğu, fakat İsrail’in yalnızca 25 projeye izin verdiği belirtildi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kendi topraklarını satın aldılar

SONRAKİ HABER

En az 10 yıl barış olmaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...