29 Aralık 2009 00:00

İran’da ölümler ve gözaltılar artıyor

İran’da önceki gün başlayan gösterilerde 15 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de gözaltına alındığı açıklandı.

Paylaş

İran’da önceki gün başlayan gösterilerde 15 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de gözaltına alındığı açıklandı.
İran devlet televizyonu, başkent Tahran’daki hükümet karşıtı büyük gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda 15’den fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Devlet televizyonu, başkentteki çatışmalarda ölenlerden 10’unun “devrim karşıtı terörist grupların” üyeleri olduğunu, diğer 5 kişinin de “terörist gruplar” tarafından öldürüldüklerini iddia etti.
İran İstihbarat Bakanlığı da gösterileri organize eden ve yeni eylemler hazırlığında olan bir grup muhalifin yakalandığını duyurdu. Yakalanan kişilerin Halkın Mücahitleri adlı örgütten olduğu belirtildi. İran Sağlık Bakanlığı, olaylarda yaralanan 40 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı. İran Ulusal Güvenlik Konseyi ise ölenlerin sayısını 8 olarak açıklamıştı.
Muhalefete destek veren haber siteleri ise gözaltına alınanlar arasında eski cumhurbaşkanı adayı muhalif lider Mir Hüseyin Musevi’nin yeğeni Ali Rıza Behesti’nin de bulunduğunu duyurdu. Ayrıca ölenler arasında Musevi’nin yeğeni Seyid Ali Musevi’nin bulunduğu belirtildi.
Muhalif siteler ayrıca önceki günkü gösterilerin ardından göstericilerin dün de polisle karşı karşıya geldiğini bildirdi. Norooz İnternet sitesine göre Seyid Ali Musevi’nin cenazesinin bulunduğu İbn-i Sina Hastanesi önünde toplanan göstericilere karşı polis göz yaşartıcı bomba kullandı. Seyid Ali Musevi’nin yakınları ise cenazenin hastanede tutulduğunu ve cenaze töreni düzenlemelerine henüz izin verilmediğini aktardı.
İran’da hafta sonundaki Aşura törenlerinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Gösterilerde İran polisinin kalabalığın üzerine ateş açtığı ve açılan ateş sonucu ölen göstericiler olduğu iddia edilmişti. Ancak yönetim bu iddiaları reddediyor. Tahran yönetimi, muhalefetin törenleri Ahmedinecad karşıtı eylemlere dönüştürmeyi amaçladığını savunuyor. Muhalefet de yandaşlarına eylem çağrısı yapmıştı. İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney aleyhine sloganların atıldığı önceki günkü gösterilerde 300 kişi gözaltına alınmıştı.
MİLYON DOLARLIK ZARAR
İran’da önceki gün yapılan gösterilerde milyonlarca dolarlık kamu malının zarar gördüğü bildirildi. Fars Haber Ajansı, belediye yetkililerine dayanarak, olaylarda kamu ve özele ait çok sayıda araç ve binanın tahrip edildiğini ve zararın milyonlarca dolar olduğunu duyurdu.
Devlet televizyonu da “fitneci ve bozguncu” diye nitelendirdiği taşlı sopalı grubun saldırılarında tahrip edilen telefon kulübeleri, trafik levhaları, çöp kutuları, bankalar, işyerleri ile kamu ve özele ait araçların görüntülerini yayımladı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Terör paranoyası tatili zehir etti

SONRAKİ HABER

28 yıl sonra cezaevinden çıkan oğluna kavuşan Semiha Tuğan hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa