29 Aralık 2009 00:00

AKP’de ‘Ankara demokrasisi’ işliyor!

AKP’de genel merkezin desteklediği adaya rağmen il başkanlığını kazanan isimler ya istifaya zorlanıyor ya da görevden alınıyor.

Paylaş

AKP’de genel merkezin desteklediği adaya rağmen il başkanlığını kazanan isimler ya istifaya zorlanıyor ya da görevden alınıyor. İl başkanları genel merkeze davet edilerek “istifasının uygun olacağı’’ ricasında bulunuluyor. Bu gelişmeler ışığında genel merkezin adaylarının karşısında seçimleri kazanan Sakarya, Tokat, Konya ve Trabzon’dan yaşanan istifaların ardından Kars il başkanlığı görevinden alındı. Bu istifaların ardından “AKP’de demokrasi genel merkezin izin verdiği ölçüde yaşanıyor” yorumlarına neden oldu.
KONGREYE ERDOĞAN DA KATILMIŞTI
Ankara’da bulunan AKP Kars İl Başkanı Remzi Aras yaptığı açıklamada, 13 Haziran 2009 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yapılan il başkanlığı kongresinde, demokratik bir şekilde, delegelerin çoğunluğunun oyunu alarak il başkanı seçildiğini hatırlatarak, bugün il başkanlığı görevinden alındığını öğrendiğini bildirdi.
Konya il başkanının ardından 49 asil ve 25 yedek üye de istifasını verdi. Trabzon’da da il başkanı ile tüm yönetim istifa etti. İzmir’de ise 17 ilçenin yönetimi istifasını genel merkeze ulaştırdı.
AYIKLAMA OPERASYONU
AKP içindeki bu istifalar aslında kongre sürecine dayanıyor. İstifa eden isimler genel merkeze rağmen adaylıklarını ilan edip yarışta yer almışlardı. Bu isimlerin seçimleri kazanmasının ardından genel merkez harekete geçti. İstenmeyen isimlerin ayıklanması için teşkilatlarda yeniden yapılanmaya gidiyor. Bu nedenle sorunlu olan il ve ilçelerin yönetimleri ile toplantılar yapılıyor. Bu kapsamda genel merkezin istediği istifalar verildi. Şimdilik 5 ilde yaşanan sürecin zaman içinde diğer illere de yansıyabileceği ifade ediliyor.
TEK ADAY BASKISI
AKP Genel Merkezi’nin “Tek aday” talimatına uymayanların istifaları Sakarya’da başladı. Ali İhsan Yavuz ve Davut Terzioğlu’nun yarıştığı 4 Temmuz’daki kongrede az bir oy farkıyla Davut Terzioğlu il başkanı seçilmişti. Terzioğlu kısa süre sonra istifa etti. Yerine Recep Uncuoğlu atandı.
YOL ARKADAŞINA DA ACIMADI
Daha sonra Tokat il başkanı istifa etti. Kendisini ‘‘1987’den beri Erdoğan’ın yol arkadaşıyım’’ diye tanıtan Tokat İl Başkanı Mustafa Boyraz, 21 Haziran’da il başkanı seçilmişti. Boyraz, Ankara’ya çağrıldı ve görüşmesinin ardından istifa kararını “Görüşmede benim il başkanlığından istifa etmemin hayırlı olacağına karar verdik” diyerek açıklamakla yetindi.
ÖNCE DAVET SONRA İSTİFA
Konya’da ise Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı çıkmasına rağmen geçen temmuz ayında yapılan il kongresinde 327 oyla il başkanı seçilen Mustafa Çevik, genel merkeze çağrılarak istifası istendi. Çevik de “İstifam istendi” dedi.
TRABZON DA İSTİFA ETTİ
Kars’tan önce de Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, Ankara’ya çağrıldı. Genç’in de istifası istendi. Trabzon’a dönen Genç de istifa ettiğini açıkladı. Genç de 5 ay önce il başkanlığı seçiminde genel merkezin desteklediği adaya karşı aday olmuş ve seçimi kazanmıştı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Kozmik Odada 3. Arama

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa