29 Aralık 2009 00:00

Batman ve Van’da 24 tutuklama

BDP ve kapatılan DTP’ye yönelik operasyon devam ederken hergün yeni tutuklama haberleri geliyor.

Paylaş

BDP ve kapatılan DTP’ye yönelik operasyon devam ederken hergün yeni tutuklama haberleri geliyor.
Operasyon kapsamında Batman’da gözaltına alınan 12 kişi emniyet ve savcılıktaki sorgularının ardından sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandılar. DTP eski Batman İl Başkanı Ahmet Sormaz, Göç-Der Batman Yöneticisi Selamet Akyüz, kapatılan DTP’nin eski il, ilçe yöneticileri Veysi Gülseren, İlyas Sağlam, Aydın Kılıç, Kent Kadın Meclisi çalışanı Gülizar Kal, Cahit Conbay, Rıdvan Aslan, Şeyhmus Yaşar, Batman Belediye Meclis Üyesi Şirin Bağlı ile Rıfat Başalak ve Nesri Kılıç ‘KCK Türkiye Meclisi üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Van’da gözaltına alınan 14 kişiAdliyeye çıkarıldı. Savcılıkta verilen ifadenin ardından 2 kişi serbest bırakılırken 12 kişi tutuklandı. Tutuklanan MEYADER Van Şube Başkanı Ferzende Abi, Hacibekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Tefik Say, kapatılan DTP’nin Van İl Saymanı Sıddık Gül, BDP Kadın Meclisi Üyesi Yıldız Tekin ile Eylem Açıkalın, Kerem Çağlı, Ramazan Özlü, Selim Çay, Cafer Koçak, Zihni Karakaya, Mustafa Ayaz, Kamuran Parlak Van M Tipi Kapalı Cezaevi ve Van F Tipi Cezaevlerine gönderildi.
Mahkeme sürerken Van Adliyesi önünde toplanan binlerce kişi tutuklamaları protesto etti. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer burada yaptığı konuşmada “Bu halk bu baskı ve uygulamalara sesiz kalmayacaktır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır” dedi. (VAN/BATMAN)


PROTESTOLAR VE GÖZALTILAR SÜRÜYOR
BDP’ye yönelik operasyona bölge illerinde tepkiler devam ediyor. Yapılan birçok gösteriye müdahale edilirken, onlarca kişi de gözaltına alındı.
Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde önceki gece yapılan gösteriye müdahalenin ardından 3 kişi gözaltına alındı.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde Yafes Mahallesi’nde de önceki gece yapılan gösteriye polis gaz bombasıyla müdahale etti. Olayların ardından 3 kişi gözaltına alındı. Yüksekova’da iki gündür süren olaylar yatıştı. 2 gün süren olaylarda 4’ü polis, 19 kişi yaralandı.14 kişi de gözaltına alındı.
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kapatılan DTP’nin ilçe başkanı Adnan Etli, evine yapılan baskınla gözaltına alındı.
Kapatılan DTP’nin Viranşehir ilçe başkanı Adnan Etli’nin Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evine dün sabah saat 05.00 sıralarında baskın düzenlendi. Evde arama yapan polis ekipleri, BDP ve eski DTP’lilere yönelik operasyon kapsamında Etli’yi gözaltına aldı. BDP operasyonu Adana’da da protesto edildi.Batman’da bulunan 70 kurum temsilcisi, Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay’ın tutuklanmasını kınadı. Batman’da Necdet Atalay ve BDP’lilerin tutuklanmasını kınamak için araçlara siyah kurdele takıldı, binalara pankartlar asıldı. Van’da yapılan yürüyüşe ise binlerce kişi katıldı. (HABER MERKEZİ)


OPERASYONA SUÇ DUYURUSU VE İTİRAZ
DİYARBAKIR Barosu avukatları, BDP operasyonuna ilişkin cumhuriyet savcısı ve emniyet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular.
Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yapan baro üyeleri adına konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Kamuoyunca bilinen Kürt siyasetçilerin, önceki görevdeki belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 35 kişinin, OHAL uygulamalarını çağrıştıran bir şekilde gözaltına alınmaları, adliyeye sevk edilirken ve tutuklandıktan sonra adliye içinde ellerine kelepçe takılarak cezaevine götürülmeleri, toplum vicdanını derinden sarsmıştır” dedi.
“Bu uygulamanın hukuka aykırı ve onur kırıcı olduğunu ifade eden Aktar, “Bu hukuk dışı uygulamalara karşı olacağımızı, bundan hareketle bu yasadışı eyleme göz yuman, talimat veren ve bizzat uygulayan cumhuriyet savcıları açısından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na, işlemi yapan emniyet görevlilerinin amiri il emniyet müdürü ve soruşturmayı yürüten TEM şube müdürü ile bizzat bu soruşturmada yer alan polisler hakkında kasıtlı bir şekilde hareket ederek görevlerini kötüye kullandıklarından dolayı suç duyurusunda bulunduk” dedi. Yapılan suç duyurusunun yanı sıra BDP’lilerin tutuklanmasına da itiraz edildi.
(DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

EMEP’ten BDP’ye ziyaret

SONRAKİ HABER

Hakkari’de gösteri ve eylem yasağı bir ay daha uzatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa