29 Aralık 2009 05:00

ALEVİLER EŞİT YAŞAMAK İSTİYOR

ALEVİ Kültür Dernekleri Mersin Şubesi, Kerbela’da ve Maraş katliamında hayatını kaybedenler için anma düzenledi.

Paylaş

ALEVİ Kültür Dernekleri Mersin Şubesi, Kerbela’da ve Maraş katliamında hayatını kaybedenler için anma düzenledi. Anmada, Alevilerin yüzyıllardır baskı gördüğü belirtilerek “Artık eşit yaşamak istiyoruz” mesajı verildi. BDP’li Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk’ün de katıldığı etkinlikte söz alan Dernek Başkanı Hüseyin Özveren, “Bölücülüğü başta devletin kendisi yapıyor. Devlet tüm yurttaşlarına eşit mesafede olmalı” dedi.
Etkinlikte, MESİAD Başkanı Ali Doğan, dönemin TÖB-DER Maraş Şube Başkanı Cuma Sağanak ve katliama tanıklık eden İsmail İyigüven birer konuşma yaptı.
Öte yandan, İzmir Alevi Bektaşi Derneği ve Yöre Dernekleri Platformu’nun önceki gün öğle saatlerinde yaptığı eylemde, yüzlerce çocuğun, hamile kadınların ve genci yaşlısı birçok Alevi yurttaşın katledildiği Maraş olayının zanlılarının adalet önüne çıkarılması istendi.
Adana’da ise İnönü Parkı’nda yapılan eylemde Alevi ve kitle örgütleri, bir arada yaşama kültürünü tahrip eden karanlıkta kalmış bütün katliamların açığa çıkarılmasını istediler. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa