29 Aralık 2009 00:00

Asemat grevi birinci yılına giriyor

BURSA Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Asemat fabrikasında bir yıl önce insanca yaşamak için greve çıkan işçilerin mücadelesi devam ediyor.

Paylaş

BURSA Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Asemat fabrikasında bir yıl önce insanca yaşamak için greve çıkan işçilerin mücadelesi devam ediyor. Bu süre içinde birçok hukuksuzluk ve zorlukla karşı karşıya kalan işçiler, 31 Aralık’ta başlattıkları grevi sürdürmekte kararlılar. Grevle birlikte birçok şeyin farkına vardıklarını belirten işçiler, emek dostlarının desteğini bekliyor.
Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi olan Asemat işçileri, 31 Aralık 2008’de herkesin yeni yıla girdiği gün, insanca yaşayacak ücret talepleri kabul edilmediği için greve çıkmışlardı. Grevin başlamasıyla birlikte zorlu bir süreç de başlamış oldu işçiler için.
İşyeri Temsilcisi Yusuf Yıldız, grevin başlamasının hemen ardından patronun yasa tanımaz tutumuyla karşılaştıklarını anlatıyor. Patronun krizi bahane ederek toplusözleşme masasında taleplerini kabul etmediğini söyleyen Yıldız, “Patron talebimize yanıt vermedi, bizlere de greve çıkmaktan başka seçenek bırakmadı” diye konuştu.
YASALAR HİÇ BİZİM İÇİN KULLANILMADI
Yıldız, greve çıktıkları günden itibaren patronun grev kırıcılığına başladığını ifade ediyor. “Bu sürede iş yasalarının hep patrondan yana olduğunu öğrendik. Patron grevi kırar, engellemek istersen karşında polisi bulursun. Sen sadece mahkemeye başvurabilirsin ama o mahkemeler bitmek bilmiyor. Patron kasalarda gizlice işçi sokar, biz engellemek isteyince gözaltına alınırız” diye yaşadıklarını anlatan Yıldız, haklıyken haksız duruma düşürüldüklerini belirtti. Grevlerinin 1 yılı doldurmak üzere olduğunu belirten Yıldız, patronun polis korumasında grev kırıcılığını sürdürdüğünü dile getirdi. Tüm yaşadıklarına rağmen grevlerini sürdürmekte kararlı olduklarını ifade eden Yıldız, tüm emek dostlarını yeni yılda kendilerine destek vermeye davet etti.
İZİN YOKSA YASALARDAN ÇIKARIN
Osman Bektaş da Yıldız gibi yasaların hep patrondan yana olmasından şikayetçi. Greve çıkarken tek amaçlarının daha iyi bir yaşam olduğunu vurgulayan Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahkemeler yoluyla engelleyemediğimiz için patron sanki fabrikada grev yokmuş gibi hareket ediyor. İşçilerin grev yapmasına izin vermiyorlarsa o zaman Anayasa’dan çıkarsınlar.” Bektaş, tüm işçileri Asemat grevine destek vermeye çağırıyor. (Bursa/EVRENSEL)
Hakkı Tali
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ravelli işçileri kazandı

SONRAKİ HABER

ABD'den patriot açıklaması: Türkiye talepte bulundu ancak henüz bir karar alınmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...