29 Aralık 2009 00:00

Ravelli işçileri kazandı

ÇORUM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ravelli Gömlek Fabrikası’nda geçtiğimiz nisan ayında işten atılan 15 işçi, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Paylaş

ÇORUM Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ravelli Gömlek Fabrikası’nda geçtiğimiz nisan ayında işten atılan 15 işçi, açtıkları işe iade davasını kazandı.
Ağır çalışma koşulları ve kendilerine yapılan hakaretlere karşı DİSK/Tekstil Sendikası’nda örgütlenen işçilere gözdağı vermek isteyen patron, 15 işçiyi işten atmıştı. Söz konusu iade kararı ile mahkeme, patronu 4 aylık ücret tutarında tazminat ödemeye mahkum ederken, işveren, işçileri işe başlatmaz ise 4 aylık tazminat daha ödemek zorunda kalacak.
KRİZ BAHANE EDİLİYOR
Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen işçiler, patronun işten atmalarda krizi bahane ettiğini ifade ederek, mahkemenin verdiği kararın bu bahaneyi bir kenara ittiğini belirttiler.
İlk işten çıkarılmaların yaşandığı zamanda dünyadaki ekonomik krizin bahane edildiğini kaydeden işçiler, “Çünkü ondan önce tüm işçiler birlik olup, fabrikadaki çalışma koşulları ve hak gasplarının önüne geçmek için işi durdurup fabrika önünde eylem yapmıştır. Bundan sonra işveren, önden gelen işçileri işten atmak için bahaneler aramaya başlamıştır” dediler.
2009’un başında meydana gelen bir eylemle birlikte DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nda gruplar halinde örgütlenmeye başladıklarını anlatan işçiler, “Sendikaya üye olmamızla birlikte işveren, yapmadığı birtakım ödemeleri yapmaya, vermediği hakları vermeye başladı. Bir yandan da sendikaya üye olan ve üye bulmaya çalışan işçilerin işine son vermeye başladı. Sendikaya üye olduktan sonra ilk defa işveren kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödedi” dediler.
‘RAVELLİ’DE İLK HUKUK ZAFERİ’
Bu süreçte işten atılan 15 işçi olarak işe iade edilmeleri için Çorum İş Mahkemesi’nde işe iade davaları açtıklarını ifade eden işçiler, “Ravelli’de ilk hukuki zaferi kazandık” diye konuştular. İşçiler yaptıkları açıklamada, “Çorum İş Mahkemesi, işe dönüşümüze karar verdi. Bu iade kararı ile mahkeme, işvereni 4 aylık ücret tutarında tazminat ödemeye mahkum etmiş, işe başlatmaz ise 4 aylık bir tazminat daha ödemek zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.
ÖRGÜTLENME ÇAĞRISI
İşçiler tarafından yapılan açıklamada, Çorum’daki tüm tekstil işçileri DİSK/Tekstil Sendikası’nda örgütlenmeye çağrıldı.
Atılanlar olarak tüm işçilere seslenen işçiler, “İşçilerin önce yasal haklarını öğrenmeleri ve bu haklarını almak için birlik olmaları, yani sendikalı olmalarının zorunlu olduğunu söylüyoruz. Çorum’daki tüm tekstil işçilerini örgütlenmeye ve birlik olmaya çağırıyoruz” dediler.
Avukat Ahmet Özdel de, 4857 sayılı Yasa hükümlerinin tüm işçiler tarafından bilinmesi gerektiğini belirterek, Çorum’da birçok işçinin, yasal haklarını alamadan kapı önüne konulduğunu belirterek, davayı kazanan işçilerin Çorum’da bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. (Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yol-İş’teki vurgun tespit edildi

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...