29 Aralık 2009 00:00

Yol-İş’teki vurgun tespit edildi

YOL-İŞ Sendikası’ndaki usulsüzlüklere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında iddiaları inceleyen bilirkişi kurulu, raporunu tamamladı.

Paylaş

YOL-İŞ Sendikası’ndaki usulsüzlüklere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında iddiaları inceleyen bilirkişi kurulu, raporunu tamamladı. Raporda, “Usulsüzlüklerin tespit edebildiğimizden çok daha fazla olduğu, bir kısım sendika yönetici ve personelinin bu usulsüzlük ve kayıtlardaki düzensizliği organize biçimde gerçekleştirdikleri kanaatine varılmıştır” denildi. 3 kişiden oluşan Bilirkişi Kurulu, raporunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcılığı’na sundu. Rapora göre, sendikanın defter ve belgeleri, iş ve işlemleri üzerinden yapılan inceleme sonucunda şu tespitlerde bulunuldu: “Şifahi onay süreciyle yoğun harcamalar yapıldığı, tediye fişleri eklerinin, denetim ve takibi mümkün kılacak detay açıklama ve belgeler içermediği, Gider belgeleri arasında tarihsiz faturalar bulunduğu, Muhtelif açıklamasıyla düzenlenmiş çok sayıda faturanın gider olarak muhasebeleştirildiği, Gelirlerin ters katıyla avanslara mahsup edilerek sendika zararına yol açıldığı, Kurumsal iş ve işlemlerin izlenmesi gereken muhasebe hesaplarında şahsi altın, bilezik gibi düğün ve gün paralarının izlendiği, şahsi motorlu taşıtlar vergileri ve trafik cezaları, cep telefonu ve benzeri şahsi alımların muhasebeleştirildiği, Şahsi harcamaların şube avanslarından ödendiği.”
Savcılığın talebi üzerine sendikaya ait 2003-2008 yıllarını kapsayan defter, belge ve kayıtları inceleyen kurulun, raporunda, “sendika defter ve kayıtlarının çok geç sürelerde bilirkişiliğe intikal ettirilmesi, istenen bazı belgelerin ise sendikaca hiç gönderilmemiş olması, incelemenin 6 yıl gibi uzun bir süreci kapsaması” nedeniyle tespitlerin çok belirgin usulsüzlüklerin tespiti ile sınırlı kaldığı belirtildi.
Personele, şube yöneticilerine, genel merkez yöneticilerine avans adı altında borç verilerek iş avansı gibi gösterilmiş, bir kısmı da kayıtlara yansıtılmamış. Bu şekilde verilen borçların da maaşlardan ya da hizmet ödentilerinden çok uzun sürelerde taksitler halinde veya defaten kesildiği tespit edilmiştir.
Yani bu kişilere sendika kasasından 6 yıl içerisinde 77 milyon 438 bin 867 TL gibi büyük bir rakamda uzun vadeli faizsiz kredi kullandırılmıştır. (İSTANBUL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

GÜNCEL

SONRAKİ HABER

Batıkent'te 16 köpeği zehirleyen 3 kişi için 10'ar yıl hapis ve tutuklama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa