30 Aralık 2009 00:00

Ovacık kendi kaderine terk edildi

DERSİM’in Ovacık ilçesinde yaşayanlar yıllardır yoksullukla mücadele ediyor. Bugüne kadar ki iktidarlar, tüm Dersim’in olduğu gibi Ovacık’ın da sorunlarıyla ilgilenmedi.

Paylaş

DERSİM’in Ovacık ilçesinde yaşayanlar yıllardır yoksullukla mücadele ediyor. Bugüne kadar ki iktidarlar, tüm Dersim’in olduğu gibi Ovacık’ın da sorunlarıyla ilgilenmedi. Kaderiyle baş başa kalan, 1938 katliamının acılarını en derinden yaşayan yerlerden olan Ovacık, 1994 yılında yoğun biçimde yaşanan köy boşaltmalardan da ‘nasibini en fazla alan’ yerlerden. Hayvancılığın bitme noktasına gelmesiyle işsizliğin yoğunlaştığı Ovacık’ta Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’le yaşanan sorunları ve projelerini konuştuk.
GÖÇÜN ETKİLERİ
Bölge halkının özellikle doksanlı yıllarda ‘güvenlik’ gerekçesi ile göçe zorlandığını ve büyük mağduriyetler yaşadığını dile getiren Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Bu iller içinde Dersim’in 1938 yılında yaşadığı katliam ve büyük göç ilimiz ve ilçe halkımızı çok derinden etkiledi” dedi. Büyük travmalar yaşayan Dersimlilerin bugün yaşadığı en önemli problemleri, ‘barınma, işsizlik, ekonomik ve sosyal entegrasyon’ olarak sıralayan Sarıgül, “Daha önce hayvancılık yapabilen ve iyi kötü geçinebilen halkımız çatışma ortamının devam etmesi, yetkililerin halkın sorunlarına duyarsızlığı nedeniyle hayvancılıktan da uzaklaştı” dedi.
GENÇLERE ÖZEL İLGİ
Bazı kurumlarla ortak projeler geliştirerek kısa süreli de olsa istihdam olanakları yaratmak istediklerini belirten Sarıgül, “İlçemize bir kayak tesisi kazandırmak için girişimlerde bulunacağız” dedi. Gençlere meslek edindirebilmek amacıyla belediye bünyesinde marangoz, halı dokuma, bilgisayar ve yabancı dil atölyeleri oluşturduklarını ifade eden Sarıgül, gençlere sosyal ve kültürel faaliyetler yürütebilecekleri alanlar açmanın da gayretinde olduklarını belirtti. “Şu anda ilçemizde Ulaşspor tesislerinde 32 genç futbol eğitimi alıyor ve il genelinde yapılan futbol turnuvalarına katılıyorlar. Kış mevsiminin gelmesiyle kayak kurslarımız da başladı” dedi. Spor faaliyetleriyle gençlerin yoksulluğa ve onca eksikliğe rağmen neler başarabildiklerini göstermek istediklerini söyleyen Sarıgül, bu yöndeki çabalarını sürdüreceklerini dile getirdi.
Dersim’de yapımı devam eden ve yapılması planlanan barajlara da değinen Belediye Başkanı Sarıgül, “Bugüne kadar doğamızı tahrip etmeye dönük tüm çabaların karşısında yer aldık. Bundan sonra da buna devam edeceğiz. Barajlara karşı belediyemizin tüm imkanlarını seferber ettik” dedi. Sarıgül, sorunlara ve zorluklara karşı yetkililerin oldukça duyarsız ve ilçeyi kendi kaderine terk etmiş olmasına rağmen, bütün zorlukları Halk Meclisleri ile ele ele vererek aşacaklarını dile getirdi. (TunceliEVRENSEL)

HAVYANCILIK BİTME NOKTASINDA
Ovacık’ta hayvancılık bitme noktasına geldi. Yıllardır geçimini hayvancılıkla sağlayan ilçe halkı, son üç yılda ellerindeki hayvanları satmak zorunda kaldı. Hayvan sayısının azalmasıyla birlikte hayvanların değeri ise arttı. Hayvanlarını satmaktan başka hiçbir çareleri kalmayan Ovacıklılar, şimdi kara kara düşünüyor. Hıdır Yiğit, hayvancılıktan zarar ettiği için hayvanlarını 3 yıl önce satmak zorunda kalmış. Saman, arpa ve yem fiyatlarına sürekli zam geldiğini söyleyen Yiğit, koyunların tanesini 200 liraya satmış. Kendisi gibi birçok kişinin zarar ettiği için hayvanları elden çıkardığını belirten Yiğit, “Geçen yıl kuzunun tanesini 100 lira, koyunun tanesini 200 liraya satamıyorduk. Bu sene ağustos ayında kuzunun tanesi 250 lira, koyunun da 400 liraya satıldı” dedi. Hayvan sayısı azaldığı için fiyatların artığını anlatan Yiğit, kasapların bile et bulmakta zorlandığını söyledi.
Erkan Kıl - Eray Çalışkan
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şanlıurfa’da çevre yolunu kapattılar

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa