30 Aralık 2009 05:00

Köylüler taşocağını protesto etti

MERSİN’de faaliyet gösteren Çimsa Çimento Fabrikası’nın hammadde almak için Puğkaracadağ ve Esenli köyleri sınırlarında açmayı düşündüğü taşocağı...

Paylaş

MERSİN’de faaliyet gösteren Çimsa Çimento Fabrikası’nın hammadde almak için Puğkaracadağ ve Esenli köyleri sınırlarında açmayı düşündüğü taşocağı köylüleri çileden çıkardı.
Yolları bozulan ve atılan dinamitlerden dolayı evlerinde çatlaklar oluşan köylüler, taşocağını kesinlikle istemediklerini dile getirdi.
Fabrika yetkililerinin ise toplantı öncesinde daha önce çok bozuk olan köy yolunu düzeltme çalışmaları yapmaları dikkat çekti.
Açılması düşünülen taş ocağının Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu(ÇED)bilgilendirmesi için Puğkaracadağ köyünde yapılan toplantıya pankartlar ile katılan köylüler ile fabrika yetkilileri arasında sert tartışmalar yaşandı.
Fabrika yetkililerinin taşocağı ile ilgili verdiği bilgilerin yalan olduğunu belirten köylüler sık sık, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz” sloganları attı.
Köy kahvehanesinde düzenlenen toplantıya Mersin Çevre Orman Müdürü Ökkeş Bahadır ve fabrika yetkilileri katıldı. Fabrika yetkililerinin açıklamalarına tepki gösteren köylüler, “Bizden ne istiyorsunuz. Patlayan dinamitler evlerimize zarar veriyor. Su kaynaklarımızı kurutuyor. Biz geçimimizi tarlalardan sağlıyoruz. Buralara su getirebilmek için çok para harcadık. Dinamit patlatıldığı zaman sularımız kayboluyor. Yetkililer burada söyledikleri hiçbir şeyi taşocağı açıldıktan sonra uygulamıyorlar. Yalan söylüyorlar.” şeklinde tepki gösterdi.
Köylüler daha sonra köy meydanına inerek ellerinde pankartlarla tepkilerine dile getirdi. (MERSİN)
ÖNCEKİ HABER

Mesleğimizi sermaye gruplarına teslim etmeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Ezîdî kadınlar: Kendi topraklarımızda özgür yaşamak istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa