30 Aralık 2009 00:00

İstanbul Üniversitesi’nde özelleştirme!

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bulunan yemekhanelerin özelleştirmesinden sonra, şimdi de kantin ve otoparklar özelleştirilerek satılıyor.

Paylaş

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bulunan yemekhanelerin özelleştirmesinden sonra, şimdi de kantin ve otoparklar özelleştirilerek satılıyor.
Üniversite yönetimi, 15.10.2005 tarihinde “Ben ülkemi adeta pazarlamakla mükellefim” diyen Başbakan’ın izinden gittiğini göstermek istercesine, üniversiteye ait kantin ve otoparkları 10 Aralık 2009 tarihinde imzaladığı bir sözleşme ile özel şirketlere devrediyor.
“Kamu kurum ve kuruşlarında taşeronluk kanser gibi yayılırken, bilim insanlarının kamu hizmetlerinin taşeron şirketlerce değil, kamu kurumunun kendisi tarafından ve kendi çalışanları tarafından verilmesi gerektiğini savunduklarını zannediyorduk! Yanılmışız! Bilim insanları para derdine düşmüşler!” diyor Tez Koop-İş Sendikası İstanbul 5 No’lu Şube Yönetim Kurulu, yayınladığı bildirilerde. Evet, yanılmışız; ülkede yaşanan özelleştirmelere, işten atmalara, yapılan zamlara, emekçilerin sefalete mahkum edilmesine de sessiz kalmayacağını düşündüğümüz “bilim insanları”, her defasında sessiz kalarak yapılanları onayladılar.
Susmanın onaylamak olduğunu bildiğimiz için ülkemizde yaşanan işten atmaları, özelleştirmeleri kabul etmediğimiz gibi, üniversitemizde yapılması planlanan bu özelleştirmeleri de kabul etmeyeceğiz. Kamu malının peşkeş çekilmesine, buralarda çalışan işçilerin mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz.
Bu nedenle, İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) Tez Koop-İş Sendikası’nın yaptığı basın açıklamasına SES Aksaray Şubesi olarak katıldık. Özelleştirmelere dur demek için tüm çalışanları, tüm hastalarımızı ve tüm emek güçlerini, yapılacak eylemlere destek vermeye çağırıyoruz.
ERSOY ADIGÜZEL - SES Çapa İşyeri Temsilcisi
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul aidat toplantısı

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...