30 Aralık 2009 00:00

İşçi etkili karar bekliyor

TEKEL işçilerinin direnişinin 15. gününde Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları işçileri yalnız bırakmadı.

Paylaş

TEKEL işçilerinin direnişinin 15. gününde Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları işçileri yalnız bırakmadı. Türk-İş’i genel greve çağıran işçiler ve şube başkanları, Türk-İş’in bugün yapacağı Başkanlar Kurulu toplantısından daha etkili eylem kararlarının çıkmasını istediler.
TEKEL işçilerinin direnişi 15. gününü geride bıraktı. İşçiler kararlı bekleyişlerini sürdürürken dayanışma da giderek büyüyor. Türk-İş Başkanlar Kurulu kararı doğrultusunda Meclis’e gitmek üzere Ankara’ya gelen, ancak Türk-İş’in kararını değiştirmesi nedeniyle bunu başaramayan sendikaların şube başkanları, dün TEKEL işçileriyle birlikteydiler.
DAYANIŞMA SLOGANLARA YANSIDI
Belediye-İş, Demiryol-İş, Haber-İş, Hava-İş, Koop-İş, Liman-İş, Tes-İş, Tez Koop-İş, Türk Metal ve Yol-İş sendikalarının şube başkanları TEKEL işçileriyle konfederasyonlarının genel merkezi önünde birlikte beklediler. Hükümete tepkilerini yaptıkları konuşmalar ve sloganlarla gösteren işçiler hep bir ağızdan Türk-İş’i genel grev kararı almaya çağırdılar. Eylemde itfaiye işçileriyle dayanışma duyguları da sloganlara yansıdı.
Hava-İş üyeleri de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda mücadelelerini sürdüren arkadaşlarının dayanışma duygularını TEKEL işçilerine dağıttıkları bildirilerle ilettiler.
Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri ise CHP grubuyla görüşmek üzere Meclis’e Türk-İş Genel Merkezi önünden araçlarla gittiler. Bu durum işçilerin ve şube başkanlarının tepkisini çekti.
CHP grubunu ziyaretin ardından Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, işçilere görüşme hakkında bilgi verdi. TEKEL işçisinin çalışma hayatının sıkıntılarını belirten dosyayı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a sunduklarını belirten Kumlu, bugün Başkanlar Kurulu’nun tekrar toplanarak bir değerlendirmede bulunacağını belirtti.
DESTEK SÜRÜYOR
TEKEL işçileriyle gösterilen dayanışma ise sürekli devam ediyor. Türk Metal Ankara 1, 2 ve 3 Nolu Şube üyeleri 3 gündür düzenli olarak sürdürdükleri dayanışma ziyaretlerine dün de devam ettiler. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de işçiler için aşure kaynatıp dağıttı. Esnaflar ve Ankara halkının TEKEL işçilerine giyecek ve yiyecek yardımları devam ederken, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da işçileri ziyaret etti.
Büyük Birlik Partisi (BBP) Kadın Kolları da TEKEL işçisini ziyaret edenler arasındaydı. İşçiler ve BBP yöneticileri arasında kısa süreli bir tartışma da yaşandı. Bu direnişi Türk-Kürt, Alevi-Sünni herkesin birlikte omuzladığını vurgulayan işçilerin tepkileriyle karşılaşan BBP’liler, kısa süre sonra Türk-İş önünden ayrıldılar. (Ankara/EVRENSEL)

ÇÖZÜM YOKSA GENEL GREV VAR
TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL işçileri için çözüm bulunmaması durumunda Türk-İş’in genel grevi gündemine alması gerektiğini bildirdi.
Şimdiye kadar hükümetten herhangi olumlu bir mesaj almadıklarını ifade eden Türkel, Başbakan Erdoğan’ın da TEKEL işçisine, Tek Gıda-İş’e ve Türk-İş’e karşı hasımane duygu içerisinde olduğunu kaydetti. Dört hafta boyunca her hafta birer saat arttırarak işe gitmemenin, genel grevin yarısı olduğunu ifade eden Türkel, “Ve bundan sonrası genel grevdir. Bunda başarılı olursak Türkiye artık genel grevin günlerini konuşur” diye konuştu. Çözüm konusunda gelişme olmaması halinde Türk-İş’in genel grevi gündemine almak zorunda olduğuna dikkat çeken Türkel, şöyle devam etti: “İşçiyi, emekçiyi, yoksul kesimleri yok sayan bir siyasi iktidarla karşı karşıya gelmiş bir işçi sınıfı var. Bunun önde gelen kurumları genel grevi, büyük yürüyüşleri gündeme almazsa ne zaman alacak.” (ANKARA)

4-C’Yİ ANLATTILAR

TEKEL işçileri Başbakan’ın kendileriyle ilgili sözlerine en güzel cevabı dertlerini Ankaralılara anlatarak veriyorlar. TEKEL işçileri önceki gün akşam saatlerinde 4-c’li çalışmayı niye kabul etmediklerini anlatan bildirileri Ankara’nın sokaklarında dağıttılar. TEKEL’i vergi şampiyonu yapanın “Asla yan gelip yatmayan” TEKEL işçileri olduğu vurgulanan bildiride, 4-c’li çalışmanın tam bir ücretli kölelik olduğu ifade edildi. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BASIN TURU

SONRAKİ HABER

Yazar Hanım Koçyiğit’ten fantastik roman: Elké

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...