30 Aralık 2009 00:00

KESK: Sefalet ücretine son verilsin

KESK Genel Merkezi’nin çağrısıyla Çalışma Bakanlığı önünde toplanan kamu emekçileri, “sefalet ücreti”ni geçmeyen asgari ücreti ve belirlenme şeklini protesto ettiler.

Paylaş

KESK Genel Merkezi’nin çağrısıyla Çalışma Bakanlığı önünde toplanan kamu emekçileri, “sefalet ücreti”ni geçmeyen asgari ücreti ve belirlenme şeklini protesto ettiler.
Burada konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye’de uygulanan asgari ücret uygulamasının her yıl tekrarlanan bir yılan hikayesine dönüştüğünü belirtti.
“Asgari ücretin insanca yaşanacak ücret” olması gerektiğini belirten Evren, şimdiye kadar tespit edilen asgari ücret düzeylerinin, ücretleri aşağıda tutmanın bir aracı olarak kullanıldığını söyledi. Asgari ücretin belirlendiği komisyonun yapısının, emekçilerin örgütsüzlüğünün açık kanıtı olduğuna da dikkat çeken Evren, demokratik bir çalışma yaşamında, ücretlerin toplu sözleşmeyle belirlendiğini hatırlattı.
Evren, bu yıl asgari ücret tespit komisyonunun işçi temsilcilerinin terk ettiği bir zeminde asgari ücreti belirlediğini vurgulayarak, iktidarın 2010 bütçesinde asgari ücretin artış oranını çoktan ortaya koyduğunu söyledi. Evren, 546 lira olan net asgari ücretin 1 Ocak’tan itibaren 15 lira artacağını hatırlatarak, elektrik ve ulaşıma yapılan zamlar ortada dururken, doğalgaza yeni yılda toplam yüzde 15 zam yapılacağı açıklanmışken, asgari ücrete yüzde 3 zam yapmanın tek mantığının emeğin talan edilmesini teşvik etmek olduğunu ifade etti. Asgari ücret uygulamasının terk edilmesi gerektiğini vurgulayan Evren, temel ücret uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Yeni rakamın Türkiye gerçeğine göre belirlenmesi gerektiğini belirten Evren, KESK olarak temel ücretin net 1500 lira olmasını istediklerini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İşçiler birlik olursa...

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa