30 Aralık 2009 00:00

İşçiler birlik olursa...

İŞTEN çıkartılarak 4-c ile sözleşmeli olarak istihdam edilmek istenen TEKEL işçileri, 16 gündür Ankara’da.

Paylaş

İŞTEN çıkartılarak 4-c ile sözleşmeli olarak istihdam edilmek istenen TEKEL işçileri, 16 gündür Ankara’da. İşçilerin günlerdir büyük bir karalılıkla sürdürdükleri mücadeleye, tüm Türkiye’deki işçi ve emekçilerden destek geliyor.
Kocaeli’nde çeşitli tersanelerde çalışan ve işten çıkartılmış işçiler de tersanelerde uğradıkları haksızlıklara ve yaşanan iş cinayetlerine sessiz kalarak, patronun kılına bile dokunmayan hükümetin, TEKEL işçilerine yönelttiği saldırılara tepkili.
Hükümetin işçilere bakışını eleştiren bir işçi, şunları söyledi: “Hükümet, işçilere köle gözüyle bakıyor. Öyle bir adam var ki bizim başımızda, dışarıda herkes aç, asgari ücrete 10-15 lira zam yapacaklar yine; ama öyle konuşuyor ki, sanki biz yalan söylüyoruz, her şey iyi. Hükümetin kendisi taşeron olmuş, her şeyi satıyor.”
TEKEL işçilerinin yanına, Ankara’ya gitmeyi düşündüğünü anlatan tersane işçisi, “Başbakan’ın işine gelmiyor işçilerin direnmesi, emir verdi saldırttı polisi, benim dayım da TEKEL’de çalışıyordu, bir buçuk yıl önce çıkartıldı işten, şimdi hademelik yapıyor. Ben de işçiyim, artık işçilerin birlik olması lazım, genel grev yapılmadan olmaz; tek başına insanlar korkuyor, birlik olunca kimse işçinin karşısında duramaz” diye konuştu.
Şu an işsiz olan başka bir tersane işçisi de yaşadığı sıkıntılardan yakınıp, özelleştirmeler, işten atmalar karşısında birlik olmak gerektiğini belirtti. İşçi şöyle devam etti: “TEKEL işçilerinin yaptığı bir yanlış vardı; devlet sektöründe olan, özelleşen, oralardan atılan işçiler vardı; TÜPRAŞ, PEKTİM özelleştirilirken Cevizli Sigara Fabrikası kapanırken, bunlara da karşı çıkmalıydılar.” TEKEL işçilerine destek vermek gerektiğini söyleyen işçi, “Sadece TEKEL işçilerinin yanındayız demekle olmaz, tüm illerden destek gelmeli; sokağa çıkmalıyız, biz birlik olunca karşımızda polis de duramaz asker de” dedi.
KOSBAŞ’ta çalışan bir işçi de, AKP’ye duyulan tepkilere dikkat çekerek “Gölcük’ün çoğunluğu AKP’ye oy vermiştir ama bugün sorsan AKP’ye bir daha oy vermeyeceklerini söylüyorlar. Tersanelerde yaşananlar ortada, hükümet bu yaşananlara sessiz kalıyor, artık tersanelerde de birlik olmak gerektiği söyleniyor” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

İZMİR’DE DESTEK EYLEMİ

TEK Gıda-İş Ege Bölge Temsilciliği, Ankara’da eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla eylem yaptı.
Tek Gıda-İş binası önünde toplanan yüzlerce işçi, Basmane Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte, “TEKEL işçisi direnişin simgesi”, “TEKEL’e uzanan eller kırılsın”, “İşçiyiz, güçlüyüz, kazanacağız” sloganları atıldı. İşçiler adına açıklama yapan Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Ömer Seyfettin Atılgan, tüm emekçileri TEKEL işçilerine destek vermeye çağırdı.
Açıklamanın ardından TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla mum yakan işçiler, mumları Fuar Basmane Kapısı önüne bıraktılar. (İZMİR)
Barış Kara
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret azami sefalettir

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa