31 Aralık 2009 00:00

DARBE GÜNLÜKLERİ’NİN ERGENEKON’LA BAĞI YOK MU?

İSTANBUL’daki özel yetkili savcıların 2003-2004’teki darbe girişimi iddialarıyla ilgili olarak üç eski kuvvet komutanı hakkında yürüttüğü soruşturmada, ilginç bir gelişme yaşandı.

Paylaş

İSTANBUL’daki özel yetkili savcıların 2003-2004’teki darbe girişimi iddialarıyla ilgili olarak üç eski kuvvet komutanı hakkında yürüttüğü soruşturmada, ilginç bir gelişme yaşandı. Ergenekon savcılarının “bu davanın aslı darbe” demesine rağmen üç emekli komutanla ilgili olarak savcıların ‘yetkisizlik’ kararı verdiği öğrenildi.
Sarıkız, Ayışığı adlarıyla bilinen darbe planları yapıldığı sırada ‘şüpheli’ kişilerin komutan olarak görev yapmaları ve bu yöndeki faaliyetleri Ankara’da yürütmeleri nedeniyle, dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesi bekleniyor.
10 SAAT İFADE...
Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen “Darbe Günlükleri”ndeki bilgiler ışığında 5 Aralık 2009’da dönemin Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek, 10 saat ifade verdikten sonra serbest kalmıştı. Ankara yargı çevrelerinden edinilen bilgiye göre İstanbul’daki özel yetkili savcılar, soruşturmanın yeni adresinin Ankara olması yönünde karara vardılar.
BAĞ YOK MU?!
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, 2. Ergenekon iddianamesinde Sarıkız ve Ayışığı darbe planları ile Ergenekon arasında bir bağın “henüz” tespit edilemediğini belirtmişlerdi. Buna rağmen komutanların ifadelerini alan savcıların “yetkisizlik” kararı vermeleri, bu “bağın kurulamadığı” yorumlarına neden oldu. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

JİTEM’İN VARLIĞI TARTIŞMASIZ GERÇEK

SONRAKİ HABER

ABD, Kuzey Kore'nin füze denemelerini görüşmek üzere BMGK'yi toplantıya çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa