01 Ocak 2010 00:00

Nasıl girdiysek öyle devam edecek!

Hükümet 2009 yılının son gününde zam yağdırdı. Akaryakıt ürünleri, sigara ve alkollü ürünlerdeki Özel Tüketim Vergisi oranları artırıldı....

Paylaş

Hükümet 2009 yılının son gününde zam yağdırdı. Akaryakıt ürünleri, sigara ve alkollü ürünlerdeki Özel Tüketim Vergisi oranları artırıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin 2009 yılı tutarları yüzde 3.3 oranında zam gördü.
Borsa, faiz, enflasyon, inişler-çıkışlar, bütçe tartışmaları... Hepsi, “iyi iyi” ya da “iyi yolda” vurgusuyla bitiyor. Buradaki “iyi” lafını kendi yaşamlarında hissetmeyen emekçilerin en büyük derdi kendi bütçeleri... O bütçeyi yakından ilgilendiren haber ise halkın yeni yıla yeni zamlarla ‘merhaba’ demiş olması. Bugünden itibaren elektrik zamlı tüketilecek. Emlak vergileri arttı. Akaryakıt ve sigara yeni yıla zamlı girdi.
Köprü ve otoyollara zam yarın. Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçişleri ile otoyol ücretleri zamlandı. Otomobiller için OGS uygulaması 2,60 TL idi normal geçişler ise 3,25 TL idi. Yeni düzenleme ile yüzde 13,9 zamlı olacak. Boğaz köprülerindeki otomobiller için geçiş ücreti 3.25 den 3.75 tl oldu. Doğalgaza zam çok yakında...
Bir inanış vardır ya; yeni yıla nasıl girilirse, yıl öyle geçermiş... 2009 yılında sayısı artan işsizler, geliri düşen emekçiler ve emekliler, zenginlerle aralarındaki gelir uçurumu artan yoksullar 2009’a hiç de iyi haberlerle girmiyorlar. Kötü haber listesi bir hayli uzun. Yeni yılda zamlar arka arkaya gelecek. Elektrik fiyatlarına sanayide yüzde 1.23, konutta yüzde 1.32 zam yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bugünden (1 Ocak) itibaren geçerli olacak zamma onay verdi.
ISINMAK CEP YAKACAK
Bu kadarla sınırlı değil... Yeni yılda evleri ısıtmak da cep yakacak. Doğalgaza da zam geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Zam olacak ama yüzde 50 değil” demişti.
BOTAŞ’ın ocak ayı için yüzde 5, şubat ayı içinse en az yüzde 10 oranında zam talebinde bulunduğu belirtiliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ocak ayında doğalgaza zam yapılmayacağını açıkladı. Ancak, uzmanlar “gaza yüzde 25-35 arasında zam” kaçınılmaz diyor.
Rusya’nın yeni yılda Türkiye ve Avrupa ülkelerine uygulayacağı doğalgaz zam oranının yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Rus basınına göre, Gazprom, 2009 yılı sonunda Avrupa ülkeleriyle Türkiye’ye sattığı doğalgazın 1000 metreküp fiyatının ortalama 280 dolar civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Gazprom’un hesaplamalarına göre, ekonomik kriz nedeniyle talebin azalmasına karşın Rusya’nın sattığı gaz fiyatının ise yeni yılda 325 dolara ulaşması bekleniyor. Tahminlerin doğru çıkması halinde Türkiye’nin Rusya’dan aldığı gazın fiyatı 2010 yılında en az yüzde 16 artacak. Doğalgaz’da ‘okkalı’ bir zamla karşılaşabiliriz...
Önceki gün düştü ajanslara: “Eve doğalgaz bağlı olduğu halde soba yakan anne ve bebeği soba zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybetti” haberi. Medya “Yoksulluğun gözü çıksın” sözleriyle ilgi gösterdi olaya. Oysa bir çok emekçi evinde doğalgaz olduğu halde, ısınmak için doğalgazın kullanılmaması yaygın bir durum. 2010 daha da yaygınlık kazanacak...
EMLAK VERGİSİNDE YÜKSEK ARTIŞ
Emlak vergisinde 2010 başından itibaren geçerli olacak metrekare birim değerler belirlendi. Emlak vergisinde yeni birim değerler, 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olacak ve yeni yılın emlak vergileri bu değerler üzerinden ödenecek. Bir ‘kötü’ haber de buradan geldi. Emlak vergisinde 4 yılda bir yenilenen birim değerler son belirleme tarihine göre bir hayli artırıldı. Bu yıl yapılan son tespitler sırasında 2006 başındaki değerleri, bazı illerde 3’e, 4’e katladı.
Artış oranları, İstanbul ve İzmir gibi illerde yüzde 200’leri buldu. Ankara’da bazı ilçelerde değer artışı yüzde 20 seviyesinde tutuldu, bazı ilçelerde ise bu rakam yüzde 100’e yaklaştı. Diğer birçok ilde de enflasyonun çok üzerinde değer tespitleri yapıldı.
TİRYAKİLER DUMANI DERTLİ ÇEKECEK
Bir kötü haber de sigara tiryakilerine. Sigaradaki ÖTV yüzde 24.39 oranında artırıldı. En ucuz sigaranın fiyatı 4,25 TL, en pahalı sigaranın fiyatı ise 6,75 TL olması bekleniyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sinyalinin vergi artışları ilk etapta sigarayı vuracak. Yeni yılda sigara fiyatlarının yüzde 30 ila 40 civarında artması bekleniyor.
Yeni yılda akaryakıt fiyatları da zam furyasından nasibini alacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki yıl 193.3 milyar liralık vergi gelir beklentisinin şifrelerini bütçe görüşmelerinde açıkladı.
Bakan Şimşek, söz konusu vergi gelir artışının önemli bir kısmının “Bazı maktu ve harçlarda yapılacak yeni ayarlamalarla” sağlanacağını söyledi. Şimşek, bu kapsamda ayarlanacak vergiler arasında “akaryakıt” olduğunu da belirtti. Türkiye halen akaryakıt vergisinde açık ara dünya rekorunu elinde tutuyor. Maliye en son temmuz ortasında akaryakıttaki maktu vergi oranı ile oynamış ve 20 kuruşluk zam yapmıştı. Yeni yılla birlikte maktu vergi oranında 15 kuruşluk bir zammın daha düşünüldüğü öğrenildi. Söz konusu zam, KDV’yi de etkileyeceği için şayet petrol fiyatına yani benzinin rafineri çıkış fiyatına hiç zam gelmese bile fiyatların artışına neden olacak.
SÜREKLİ ZAM OLACAK
Akaryakıt da yeni yıla zamlı girdi. Yeni ÖTV artışı bonucu kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3,41 TL’den 3.92 TL’ye çıkması öngörülüyor.
Akaryakıtta zammın da devam edeceği şimdiden söylenebilir. 2009 bütçesinin, yıl sonunda 62.8 milyar lirayla cumhuriyet tarihinin en büyük açığını vereceği görülüyor. Rekor düzeydeki açıkların finanse edilmesi için 2010’da ek vergiler geleceği anlaşılıyor. Bütçenin 2010’da 50 milyar açık vermesi bekleniyor. Açığın bir önceki yıla göre yüzde 20 azaltılması hedefleniyor.
Öncelikle vergi gelirlerinin 2010’da yüzde 18.2 artırılması hedefleniyor. Bunun hangi kalemlerden sağlanacağına bakıldığında en büyük vergi artışının yüzde 31.6 ile ÖTV gelirlerinde gerçekleşeceği görülüyor. ÖTV’nin yaklaşık yüzde 60’ı akaryakıttan... 2010’da en yüksek vergi artışı bu yüzden akaryakıtta olacak. ÖTV gelirinin yakalanabilmesi için insanların akaryakıt tüketimini yüzde 30 oranında artırması lazım. Bu da mümkün değil. O yüzden farklı tarihlerde zam kaçınılmaz. Otomobil ve dayanaklı tüketim mallarında ÖTV artış beklentisi yok. İş akaryakıta, sigara ve içkiye kaldı. Ayrıca köprü ve otoyollar da zamdan nasibini alacak.
ÖTV ilk defa 2010’da KDV gelirlerini geçecek. Hedefleri çok yüksek tutulan KDV ve ÖTV gelirlerinin toplamının, toplam vergi gelirlerinin yüzde 55.5’ini kapsadığı düşünüldüğünde, vergi gelirleri hedefinin tutturulabilmesi için hükümetin ayrı bir çaba göstermesi gerekiyor. Zam, zam, sürekli zam... Kısacası zamla gireceğiz ve öyle devam edecek. (EKONOMİ SERVİSİ)

BENZİNE BÜYÜK ZAM

Akaryakıt ürünleri, sigara ve alkollü ürünlerdeki Özel Tüketim Vergisi oranları, dünden itibaren geçerli olmak üzere artırıldı. Karara göre 95 oktan kurşunsuz benzindeki ÖTV tutarı, litrede yüzde 11.8 oranında artırıldı. ÖTV 1.6915 TL’den 1.8915 TL’ye yükseldi.
Zam sonrasında 95 oktan kurşunsuz benzin ile 95 oktan katkılı kurşunsuz benzinin litre fiyatının 3.41 TL’den 3.92 TL’ye çıkması öngörülüyor. 95 oktan kurşunsuz benzinde de (97) ÖTV artışı yüzde 11.92 olurken, kurşunsuz benzinin litresinin 3.44 TL’den 3.96 TL’ye çıkması bekleniyor. Litrede ÖTV oranı, 1.69 TL’den 1.8915 TL’ye çıktı.
Kırsal motorinde ise ÖTV artış oranı yüzde 13.83 olarak gerçekleşti. Kırsal motorinde ÖTV oranı, 1.0845 TL’den 1.2345 TL’ye yükseldi. Kırsal motorinin litresinin, 2.72 TL’den 3.13 TL’ye ulaşması öngörülüyor. Yapılan zamlar sonrasında kırsal motorinin fiyatı normal motorin fiyatıyla neredeyse eşitlenmiş oldu. Motorindeki ÖTV’nin artış oranı ise yüzde 10.81 olarak gerçekleşti. Motorindeki ÖTV oranı 1.2345 TL’ye ulaşırken, yapılan zam sonrasında motorinin litresinin 2.84 TL’den 3.27 TL’ye çıkması bekleniyor. Köylünün kullandığı kırsal motorinin ÖTV’sine kurşunsuz benzinden daha fazla artış yapıldığı görüldü.

ZAMLAR HALKIN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

HÜKÜMETİN, yılın son gününde akaryakıttan alınan Özel Tütekim Vergisi (ÖTV) başta olmak üzere birçok kalemde vergi artışına gitmesi, halkın tepkisini çekti.
Akaryakıt pompa fiyatlarına yüzde 6.5 ile 7.1 oranında yansıyacak olan zam, “Asgari ücretliye 31 liralık zammı reva görmüşlerdi. Şimdi iğneden ipliğe zam yaparak verdiklerini geri aldılar” sözleriyle değerlendirildi. Araç sahibi Kemal Yavuz, yeni yılda yeni zamların geleceğine yönelik haberleri, 2009 biterken tekrar hatırladıklarını belirtti. Yavuz, “Akaryakıt ürünlerini zaten dünyada en pahalı biz kullanıyorduk, yeni bir rekorumuz oldu” dedi.
İşçi emeklisi Mehmet Ergin de maaşlara çok küçük oranlarda yapılan zammın, çeşitli kalemlere bir anda yapılan zamlarla geri alındığına dikkat çekti. Bu zamların doğru olmadığını kaydeden Ergin, “Ekonomik krizden dolayı insanlar zaten zor durumdaydı. Zamlarla birlikte kemeri iyice sıkmaya mecbur bırakılıyoruz. Yaşam her geçen gün daha da zorlaşıyor” diye konuştu.
Oto tamirciliği yapan Reşit Aktürk ise hükümetin bütçe açığını vatandaş üzerinden kapatmaya çalıştığını dile getirdi. Dükkan ve ev kirası ödediğini, iki çocuk okutmaya çalıştığını belirten Aktürk, zamların zaten bükük bellerini iyice bükeceğini söyledi. (İZMİR)

PAKET BAŞINA 50 KURUŞ
Ucuz sigaralarda ÖTV oranı 2.05 TL’den 2.55 TL’ye yükseltilirken, ÖTV artış oranı yüzde 24.39 oldu. Zamlar sonrasında ucuz sigaranın fiyatının, 3.5 TL’den 4.25 TL’ye çıkması tahmin ediliyor. Pahalı sigarada ise ÖTV oranı, 3.5 TL’den 4.25 TL’ye ulaştı. ÖTV artış oranı yüzde 21.43 olurken, pahalı sigaranın fiyatının 5.75 TL’den 6.75 TL’ye çıkması öngörülüyor. Hükümet, değerli kağıt ücretlerini ve maktu harç oranlarını artırdı. 1 Ocak 2010’dan itibaren noter kağıdı yüzde 2’lik artışla 4.90 TL’den 5 TL’ye çıkarken; protesto, vekaletname, resen senetlerin ücretleri yüzde 1 artışla 9.80 TL’den 10 TL’ye yükseltildi. Yüzde 2.2’lik bir artışla pasaport ücretleri de 135 TL’den 138 TL’ye çıkartıldı.

TAŞIT VERGİSİ ARTIRILDI

Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 3.3 oranında artırdı.
Değerli kağıtlardan fiyatlar şöyle belirlendi


Sürücü belgeleri 62,00

Sürücü çalışma karneleri 62,00

Motorlu araç trafik belgesi 62,00

Motorlu araç tescil belgesi 46,00

İş makinesi tescil belgesi 46,00
Bülent Falakaoğlu
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRCE

SONRAKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yeniden ameliyat oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa