01 Ocak 2010 05:00

TAŞERON İŞÇİLER KAPI ÖNÜNE KONDU

KOCAELİ Devlet Hastanesi’nde taşeron Emsal Temizlik Firması’na bağlı çalışan 21 işçi işten atıldı.

Paylaş

KOCAELİ Devlet Hastanesi’nde taşeron Emsal Temizlik Firması’na bağlı çalışan 21 işçi işten atıldı. İşçilerin işten atılma nedeni ise temizlik ihalesini yeni bir şirketin kazanmış olması.
Kocaeli Devlet Hastanesi’nde temizlik işlerinde çalışan yaklaşık 160 işçinin sözleşmesi her yıl yenileniyordu. Taşeron şirketler değişse dahi çalışanlar değişmiyordu. Yapılan açıklamaya göre bakanlıktan gelen bir yazıda, hastanede çalışanların fazla olduğu ve sayının azaltılması gerektiği ifade edildi.
Hakkını helal etmediğini belirten çamaşırhane çalışanı Nagihan Akçay, “Şirket değişse de biz çalışıyorduk. Yıpranma payımız vardı, kaldırıldı. Kıdem tazminatı alabilecek miyiz bilmiyoruz” diye konuştu.
Eşi yıllar önce vefat eden, bir çocuğu üniversiteye hazırlanan, diğer çocuğu da lise birinci sınıfa devam eden Fatma Bağaban da başhekimliğe tepkili. Sabah işe başladıklarını, saat 10.30’a geldiğinde ise iş akitlerinin feshedildiğini öğrendiklerini belirten Bağaban, “Şaşkınlık içinde kaldık. İşe geldik, işten çıkın dediler. Önceden söyleseler biz de kendimizi hazırlardık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.
Atılan işçilerden bir grup ise başhekimle görüşüp işten atılma nedenlerini öğrenmek istedi. Başhekim yerinde olmasına rağmen, atılan işçiler uzun süre başhekimin kendileriyle görüşmesini beklerken, başhekimin kapısına güvenlik yığınağı yapıldı. Uzun bir süre sonra başhekimle görüşebilen işçilerden İsmail Aytaş, “Başhekim kesinlikle geri dönüş olmadığını, kendisinin yapabileceği bir şey olmadığını belirtti. Yasal haklarımızı arayabileceğimizi, kendisinin de bu konuda bizi desteklediğini söyledi” diye konuştu. KOCAELİ
ÖNCEKİ HABER

Zengine teğet yoksula direkt!

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'nın bir bölümü için yıkım ihalesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa