01 Ocak 2010 00:00

BÜTÇE HALK İÇİN OLMALI

MAKİNE Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yılbaşından itibaren 2009 bütçe açığı ile 2010 bütçesinin kara deliklerinin halka fatura edileceğini belirtti.

Paylaş

MAKİNE Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yılbaşından itibaren 2009 bütçe açığı ile 2010 bütçesinin kara deliklerinin halka fatura edileceğini belirtti. 2010 bütçesinin ekonomik sosyal bunalımı derinleştireceğini belirten Koramaz, bütçelerin sanayileşme, kalkınma ve halk için yapılması gerektiğini vurguladı.
Yeni yıl bütçesindeki yatırım ve sosyal harcamaların düşüklüğü, borç faiz giderleri ve dolaylı vergilerin yüksekliğinin mevcut ekonomik sosyal bunalımı derinleştireceğini gösterdiğini belirten Koramaz, bütçe temel parametrelerinin çalışanlar, sanayi ve ülkemiz çıkarlarının aleyhine olduğunu vurguladı. Koramaz, yüzde 23,61 oranında açık öngörülen bütçenin en önemli giderinin, son yılların aşırı borçlanmasından kaynaklanan faiz ödemeleri olduğunu ifade etti. Koramaz, bütçe gelirlerindeki vergi kalemi artışının zamlar yoluyla tamamen halka fatura edileceğini vurguladı.
“Petrol ve doğalgaz ürünleri, motorlu taşıt araçları, alkollü içkiler, tütün mamulleri, kolalı gazozlar, dayanaklı tüketim malları ve diğer mallar, banka ve sigorta muameleleri, şans oyunları ve özel iletişim vergisinde sürekli zam yoluyla artışlar yaşanacağının altını çizen Koramaz, “Bu, sürekli zam rejimi anlamına gelmektedir” dedi.
2010 bütçesinde esnek istihdam biçimlerinin yaygınlaştırılacağı, özelleştirmelere devam edileceği, kamunun elektrik dağıtımı ve şeker üretimi alanlarından tamamen çekileceği, telekomünikasyon ve liman işletmeciliğindeki payının azaltılacağının belirtildiğine yer veren Koramaz, “Emekten, sanayileşmeden yana bir Türkiye ve bütçe mümkündür” dedi.
Koramaz, sanayileşme, kalkınma ve halk için bütçenin Türkiye’nin önündeki tek seçenek olduğunu belirtti. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Devrilen aracın sürücüsünü itfaiye kurtardı

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...