01 Ocak 2010 00:00

İŞÇİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLEMEZ

İNSAN Hakları Derneği (İHD), 12 bin 800 TEKEL işçisinin açlığa mahkum edilmek istendiğine dikkat çekerek, “polis devleti değil sosyal devlet” istedi.

Paylaş

İNSAN Hakları Derneği (İHD), 12 bin 800 TEKEL işçisinin açlığa mahkum edilmek istendiğine dikkat çekerek, “polis devleti değil sosyal devlet” istedi.
İHD’den dün yapılan yazılı açıklamada, TEKEL’e bağlı işletmelerin özelleştirilmesi sonucu 12 bin 800 işçinin geçici işçi yapılmak, açlığa mahkum edilmek istendiğine dikkat çekildi.
Açıklamada, işçilerin 4-c statüsüne geçirilmesiyle tüm sosyal haklarını kaybedeceği, yılın 10-11 ayı 600-700 TL ücrete mahkum edilmek istendikleri kaydedildi. Her işçinin farklı yerlere gönderilerek, yaşadığı şehirden uzak tutulmak istendiği de vurgulanan açıklamada, örgütlenme hakları ellerinden alınan işçilerin, işine, ekmeğine ve geleceğine sahip çıkmasının engellenmek istendiği de dile getirildi.
Başbakan’ın “Milletin parasını kimseye yedirmem” sözlerine atıfta bulunulan açıklamada, “Oysa halkın parası halkın bir unsuru olan işçilerindir” denildi. Açıklamada, “İşçilerin işlerine geri dönmek için verdiği mücadele, polis zoruyla bastırılarak herkese, özellikle de bundan sonra özelleştirme sonucu işten atılacaklara mesaj verilmek isteniyor” denildi.
“Çalışanların çalışma hakkı başta olmak üzere işini ve yaşamını sürdürme hakkı en önemli insan haklarındandır. Ayrıca bu haklarına sahip çıkanların, polis zoruyla bastırılmak ve susturulmak istenmesi, demokratik ülkelerin izleyeceği yöntemler değildir. Bu uygulamalar, olsa olsa bir polis devleti pratiğidir” görüşüne yer verilen açıklamada, İHD olarak, TEKEL işçilerinin mücadelesinin yanında olunduğu vurgulandı.
Başta Başbakan olmak üzere tüm hükümet yetkililerinin de Anayasa’da yazılı olan ‘sosyal devlet’ anlayışına uygun olarak ekonomik ve sosyal haklara uymaya çağrıldığı açıklamada, “İnsanlara iş bulmak, geleceğini güvence altına almak zorunluluğu olan devletin ve hükümetin, insanların işini elinden alıp çalışanları işsizliğe ve açlığa mahkum etmesi kabul edilemez” denildi. Açıklamada, “Liberalizmi kutsayan polis devleti değil, sosyal devlet” talebi dile getirildi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa