01 Ocak 2010 00:00

İran’da gösteri sırası hükümet yanlılarındaydı

İRAN’da birçok kentte muhalefetin son günlerde düzenlediklerine yanıt olarak hükümet yanlısı gösteriler düzenlendi.

Paylaş

İRAN’da birçok kentte muhalefetin son günlerde düzenlediklerine yanıt olarak hükümet yanlısı gösteriler düzenlendi. Gösterilere on binlerce kişinin katıldığı bildirildi. İranlı yetkililer, Batılı güçleri, muhalefetin gösterilerini kışkırtmakla suçlamıştı. Pazar günü başkent Tahran’da düzenlenen muhalefet gösterisi, en az sekiz kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.
Birleşmiş Milletler’in insan haklarından sorumlu en üst düzey yetkilisi Navi Pillay ise İran’a bir çağrıda bulunarak, “Göstericilere karşı aşırı güç kullanılmasının durdurulmasını” istedi. Pilay ayrıca, gösteriler sırasında yaşanan şiddetin kendisini dehşete düşürdüğünü söyledi.
ABD VE İSRAİL’E SUÇLAMA
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, protesto gösterilerinin ABD ile İsrail’in düzenlediği bir tiyatro gösterisi olduğunu söylemişti. Son miting çağrısı din adamları, silahlı kuvvetler ve dini okullar tarafından yapıldı.
Muhalif İnternet siteleri, devlete ait bazı fabrikaların, işçilerini miting meydanlarına götürmek üzere otobüs servisleri organize ettiklerini yazıyor. Ülkedeki muhafazakarlar, muhaliflerin Aşure Günü etkinlikleri sırasında gösteriler düzenlenmesinin “Kutsal değerlere saygısızlık olduğunu” savunuyor. Hükümet “Eylemlerde atılan sloganlar Siyonist dünyayı mutlu etmiştir. Bu kişiler düşmanın piyonlarıdırlar” şeklinde bir açıklama yaptı.
İran muhalefeti ise, hükümetin Muhalif Lider Mir Hüseyin Musevi’nin yandaşlarının gösteri yapmayı planladıkları başkente asker ve zırhlı araçlar sevk ettiğini öne sürdü. Muhaliflerin İnternet sitesi Jaras’ta, “Yüzlerce kişilik askeri güç ve onlarca zırhlı araç Tahran’a doğru gidiyor” denildi. Jaras, planlanan gösteri öncesinde güvenlik güçlerinin Tahran’ın çeşitli meydanlarında yoğun şekilde bulunduklarını da belirtti.
İran emniyet müdürü, önceki gün Musevi yanlılarını “Yasa dışı hükümet karşıtı gösterilere” katılmaları halinde sert karşılık görecekleri konusunda uyarmıştı.
ŞAH’IN OĞLU ÇAĞRI YAPTI
Devrik İran şahının oğlu Rıza Pehlevi, muhalefet göstericilerine karşı şiddet kullanılmasını protesto için, bütün ülkelere Tahran büyükelçilerini çekmeleri çağrısında bulundu. Babasının 1979 İslam devriminde devrilmesinden beri sürgünde yaşayan Rıza Pehlevi, son olaylardaki insan hakları ihlalleri konusunda BM soruşturması yapılmasını da talep etti.
Pehlevi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a yazdığı mektupta, gözaltına alınanları serbest bırakması için İran yönetimine baskı yapmasını ve olayların tehlikeli gidişatını durdurmak için harekete geçmesini istedi. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taliban, Afganistan’da 8 CIA ajanını öldürdü

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa