01 Ocak 2010 00:00

Cem Yılmaz’ın patlamayan silahı

Yazarının adıyla anılan çok film yoktur. Cem Yılmaz’ın filmlerinin böyle bir özelliği var.

Paylaş

Yazarının adıyla anılan çok film yoktur. Cem Yılmaz’ın filmlerinin böyle bir özelliği var. Ortak yönetmenliğini üstlendiği iki filmi oldu, bu sonuncusu Yahşi Batı onlardan biri değil ama yine de Cem Yılmaz’ın son filmi olarak biliyoruz, bekliyoruz. Ya da yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın önceki filmleriyle falan karşılaştırmıyoruz. Bu biraz, Cem Yılmaz’ın sahne gösterilerini kendi yazıp oynama ekolünden gelip sinema yapmasıyla ilgili.
Cem Yılmaz sinemasının kaderi, orada belirleniyor belki de. Buna döneriz.
ÇITA MESELESİ
Yahşi Batı’nın gösteriminde, Cem Yılmaz sinema yazarlarına dönüp “Çığır, çıta gibi kelimeler duymak istediğini” söyledi, esprili tarzıyla. Kestirmeden söylersek, Yahşi Batı’ya öyle bir beklentiyle gitmek, hayal kırıklığı yaratabilir.
Güzel bir film içinde filmle başlıyor Yahşi Batı. Cem Yılmaz, yine bir şeyler satıyor, bu kez antika bir çizme. Onun hikayesini anlatmaya başlıyor. Yıl 1881, dönemin padişahı tarafından Amerikan Başkanına bir hediye gönderilmek istenmiş ve bu görev için Aziz Efendi ve Lemi Bey görevlendirilmiş. Zorlu yolculuktan sonra Amerika’ya ayak basar basmaz da, hediye elması kaptırıyorlar. Sonrası, bunun için verdikleri kavganın hikayesi. Önce biraz para kazanmak için “Wanted” ilanlarının peşine düşüyorlar, düzmece ilan hazırlayıp kendilerini yakalatıyorlar. Sonra da icat ettikleri kolayı kullanıp çıkıyorlar. Bir ara hapse düşüyorlar, üçkağıtçı bir şerifi olan bir kasabaya gidiyorlar, yolda da Susan’a rastlıyorlar. Bu arada elmasın yerlilerde olduğunu öğrenip onların yanına gidiyorlar. Güreş müsabakasına kadar işi vardırıp, elmas meselesini çözüyorlar, silahlar patlamadan hadise çözülüyor.
KOVBOYCULUK OYNAYAN TÜRK
Şunu görmek için uzmanı falan olmaya gerek yok, hikaye pek zayıf. Cem Yılmaz’ın her filmi öyle olmuyor ama bazı filmleri de art arda esprileri patlatmak için yapıyor işte. İşin ilginç yanı, bu o kadar da “goralı” cinsinden bir film değil. Ama kovboylukla, Vahşi Batıyla ilgili ne kadar espri yapılabilirse, eksik etmemeye çalışmışlar. Red Kit’i de komuşlar, “O laflar boy boy”u da, “Kızılderililer Türkmüş”ü de eklemişler, kolanın formülünü de bulmuşlar. Ve tabii, Osmanlı macununu, tokadını, yağlı güreşini Amerikan toprağına yerleştirmişler.
Cem Yılmaz, röportajlarında, “Türkler Amerika’da” türünden bir film yapmadıklarını, öyle anılmak istemediklerini söylüyor. Ama film öyle demiyor. G.O.R.A. nasıl, Türkler uzayda karikatürlerinin beyaz perde haliyse, A.R.O.G. nasıl bir Türk taş devrine giderse esprisiyse, Yahşi Batı da şu, filmden bir alıntıyla:
“Kovboyculuk oynayan çılgın Türkler... Yer miyiz biz?”
Yenir, yenmeyecek gibi değil ama çıta konusunda uçmamakta, ne olduğunu bilmekte fayda var.
Oyunculuklar da seyri zevkli kılıyor kılmasına. Özellikle Demet Evgar, filme gayet yakışmış.

SUYA SABUNA DOKUNMADAN
Baştaki mevzuya dönersek, karikatür ruhunu sahneye taşımak gibi çok başarılı bir işe imza atmış biri Cem Yılmaz. Sinemada yaptığı tek şey bu değil ama sinemayla da ilişkisinde de bunun payı var, kendisi öyle anılmak istemediğini söylese de. Ama insan, Cem Yılmaz’a gülen, buna da güler diyemiyor, Yahşi Batı’nın o kadar da parlak bir komedisi olduğunu söylemek zor.
Bir de, insan Amerika’ya kadar gider, Kızılderililerin arasına karışır, Beyaz Saray’a gidip başkanla bile konuşur da, hiç mi suya sabuna dokunmadan geri döner? Galiba filmin en zayıf yanı o olmuş. Ne beyaz adamın dünkü işgalciliği, ne Amerika deyince bugün aklımıza gelenler, küstah bir başkan portresi dışında Osmanlı tokadının da, tabancasının da tadına bakmıyor.
G.O.R.A.’da uzaylı filmlerine itirazı varken “Amerikan sineması sözüm sana” diyordu. Yahşi Batı da western filmlerin bir parodisi olarak düşünüldü ama onda o cüret yok.
Silahların patlamadığı western filmi olur da, mizah silahı güçlüdür Cem Yılmaz’ın. Onun patlamamasına yazık...

Yahşi Batı
Yönetmen: Ömer Faruk Sorak
Senaryo: Cem Yılmaz
Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar, Zafer Algöz
Çağdaş Günerbüyük
ÖNCEKİ HABER

Dersim’i çizen kırmızı çizgiler

SONRAKİ HABER

Adana'da öldürülen Azadiya Welat çalışanı Kadri Bağdu'yu anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa