02 Ocak 2010 00:00

Yargı için 2010 zorlu geçecek

Aldığı birçok karar ile 2009 yılında tartışmaların odağı olan yargıyı, 2010’da da birçok önemli dava bekliyor.

Paylaş

Aldığı birçok karar ile 2009 yılında tartışmaların odağı olan yargıyı, 2010’da da birçok önemli dava bekliyor. Bu davalar arasında 9 aydır mahkemeye çıkarılmayan Kürt siyasetçiler, TMK mağduru yüzlerce çocuğun ağır ceza mahkemelerinde yargılanması, yılan hikayesine dönenen Ergenekon davası, tutuklu JİTEM sanıklarının süren davası bulunuyor. Bu yıl yargı için zorlu bir yıl olacağı kesin.
TMK MAĞDURU ÇOCUKLAR
Türkiye’nin gündemini sürekli meşgul eden duruşmalardan biri de kamuoyunda “Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Mağduru Çocuklar” olarak bilinen, toplumsal gösterilere katıldıkları gerekçesiyle 3713 sayılı TMK kapsamında yargılanan çocuklara ilişkin olacak. Adalet Bakanlığı, 2008’de TMK’dan dolayı 1384 çocuk hakkında dava açıldığını ve çocuklardan sadece 27’si hakkında çocuk mahkemelerinde dava açıldığını bildirdi. Çocuklardan 228’i hakkında ise mahkumiyet kararı verildi. 2006’da 567 çocuk hakkında dava açıldı. Bu çocuklardan sadece 176’sı çocuk mahkemelerinde yargılandı. Yargılanan çocuklardan 20’si hakkında mahkumiyet kararı verildi. 2007’de ise dava açılan çocuk sayısı 873’e ulaştı. Bu çocuklardan sadece 9’u çocuk mahkemelerinde yargılandı. Yargılanan çocukların 220’si hakkında mahkumiyet kararı verildi. 31 Temmuz 2009 itibariyle Türkiye cezaevlerinde toplam 2 bin 728 çocuk bulunurken, çocuklardan sadece 1133’ü çocuk infaz kurumu ve çocuk eğitim cezaevlerinde tutuldu. Çocukların ağır ceza mahkemelerinde yargılanması ise yargının gündeminden düşmeyecek davalar arasında yerini alıyor.
KÜRT SİYASETÇİLER DAVAYI BEKLİYOR
“KCK/TM yapılanması”nda yer aldıkları iddiasıyla 14 Nisan’da düzenlenen operasyonlarda DTP eş başkan yardımcıları Bayram Altun, Kamuran Yüksek, Selma Irmak, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, İHD Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey, belediye başkanları ile DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı’nın da aralarında bulunduğu 140 kişi tutuklandı. Diyarbakır’da görülmesi beklenen davanın duruşma tarihi ise ilk tutuklamaların üzerinden 9 ay geçmesine rağmen, henüz netlik kazanmadı. Aynı gerekçelerle İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan operasyon sonucu gözaltına alınarak tutuklanan ve 6.5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen KESK’lilerin yargılanmasına da devam edilecek.
2009’un son günlerinde çeşitli tarihlerde yaptıkları konuşmalar nedeniyle haklarında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce dava açılan BDP milletvekilleri Emine Ayna, Sebahat Tuncel ve Selahattin Demirtaş ile kapatılan DTP’nin yasaklı eş başkanı Ahmet Türk ve yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk’un davaları da bu yılın önemli davaları arasında bulunuyor.
JİTEM DAVASI, BİLGE KÖYÜ DAVASI
1993-1995’te Şırnak’ın Cizre ilçesinde işlenen yüzü aşkın faili meçhul cinayetin bir bölümünün sorumlusu olarak Kayseri İl Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve korucubaşı Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak’ın da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 7 sanıklı dava, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Hem Temizöz hem de Atak’ın hâlâ görevden alınmaması, askerin davada taraf olduğu yorumuna neden olmuştu. Bir diğer dava ise Mardin’in Bilge köyünde 7’si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü katliama ilişkin davanın duruşması, bu da Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmada tutuklu 8 sanık bulunurken, sanıkların ne tür cezalara çarptırılacağı merak konusu.
Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te 33 aydının öldürüldüğü Madımak katliamının bir numaralı sanığı olarak bilinen Cafer Erçakmak’ın duruşması, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Cafer Erçakmak, Türkiye dışında bulunduğu gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunmasına rağmen tutuklanmadı. Emniyet genel müdürlüğü yaptığı dönemde “cürüm işlemek amacıyla silahlı teşekkül oluşturmak” gerekçesiyle Adalet ve İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava sürerken, eşi Savaş Buldan’ın öldürülmesi nedeniyle BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, bilgi ve belgelerini sunması ve beyanda bulunması için gelecek duruşmada dinlenecek. (Ankara/DİHA)

GÜNGÖREN AYDINLATILMAYI BEKLİYOR

29 Temmuz 2008’te İstanbul’un Güngören ilçesi Menderes Caddesi’nde iki ayrı noktada meydana gelen ve 17 kişinin ölümüne, 154 kişinin yaralanmasına neden olan patlamaya ilişkin açılan dava, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Duruşmada 8 tutuklu bulurken, medya ve yetkililerin ısrarlı açıklamalarına rağmen, ortaya çıkan deliller ve Alman istihbaratının da aralarında bulunduğu pek çok kesimin “PKK’nin işi değil” dediği Güngören patlamasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, olayda “derin devlet” izi araştırılmıyor. İçişleri bakanının “bombacı” diye lanse ettiği olayın faili olarak yakalanan kişinin sigortalı işçi olduğu ve bombalamaktan değil “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığının ortaya çıkmasına rağmen, devlet iz sürmemekte ısrar ediyor.

ERGENEKON DAVASI
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde 20 Ekim 2008’de başlayan ve “Asrın Davası” olarak adlandırılan Ergenekon ana davası, birinci yılını geride bıraktı. 86 sanıkla başlayan ana davada yapılan bir yıllık yargılama sonucunda birleştirilen Danıştay suikastı davasının sanıkları ile birlikte 30’u tutuklu 94 sanık yargılanıyor. Başladığı günden itibaren birçok tartışmaya sahne olan Ergenekon davasında, bir yıllık süre içerisinde biri Danıştay suikastı davası sanığı olmak üzere toplam 26 sanık ise tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tahliye edildi. Ergenekon ana davasının sanıklarından İlhan Selçuk, Fuat Turgut ve firari sanık Saipir Deblevidze’nin ifadesi ise henüz alınmadı. Bu dava, bu yıl da kamuoyunun ve yargının başını ağrıtacak duruşmalar arasında bulunuyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polisin kullandığı mermi kovanları tuvaletten çıktı

SONRAKİ HABER

62. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...