02 Ocak 2010 00:00

YENİGÜN

Bugün 2010 yılının ikinci günü... Her yeni yılın, yeni bir başlangıç olması arzu edilir.

Paylaş

Bugün 2010 yılının ikinci günü... Her yeni yılın, yeni bir başlangıç olması arzu edilir.
Bizler de yeni yılın halkımıza barış, kardeşlik, özgürlük, refah ve mutluluk getirmesini istiyoruz.
İşsizlik ve açlık bitsin, şiddet son bulsun, kan ve gözyaşı dinsin istiyoruz.
Açlık sınırının altında ücretlerle yaşamak zorunda kalınmasın... Asgari ücrete günde 1 TL artış gibi trajikomik uygulamalara son verilsin istiyoruz. Kürtler, Aleviler, baskı ve yasaklardan kurtulsun; eşitlik, özgürlük ve kardeşlik egemen olsun istiyoruz.
Eğitimli, sağlıklı, geleceğine güvenle bakan, mutlu bir toplum olmak, eşit ve özgür koşullarda yaşanacak, bağımsız, laik ve demokratik bir ülke istiyoruz.
Savaşa ve şiddete son verilsin. Türk, Kürt, Arap...Alevi, Sünni, Müslüman, Hristiyan, Yahudi...Rum, Ermeni, Laz, Çerkez, Süryani... Her inançtan, her ulustan, her kültürden, inanan inanmayan tüm insanların baskı ve şiddete maruz kalmadığı; beslenme, ulaşım, barınma, eğitim, sağlık, dil, kültür, inanç alanında sorunla karşılaşmadıkları; iç ve dış borç yükü altında ezilmeyen, bolluk ve bereket içinde yaşadıkları bir ülke ve bir dünya arzuluyoruz.
Siyasi baskıların, kısıtlanan özgürlüklerin boğucu atmosferi değil, yeterince iş, yeterince ekmek ve olabildiğince özgürlük içinde bir yaşam istiyoruz.
Ancak biliyoruz ki, arzuladığımız güzel günler kendiliğinden gelmeyecek, biz mücadele edersek o güzel günlere ulaşabileceğiz.
Tıpkı TEKEL işçileri, direnen diğer sınıf kardeşlerimiz gibi barış, eşitlik ve özgürlük isteyen Kürt kardeşlerimiz, inançları üzerindeki baskıların son bulmasını isteyen Alevi inancından yurttaşlarımız gibi... Mücadele edilirse kazanılacağını bir an bile unutmayacağız.
Bekleyerek güzel günlere ulaşmak olası değil...
AKP Hükümeti yeni yıla baskıyla, şiddetle, işsizlik, açlık ve zamla girerek, beklenti içinde olanlara nasıl davranacağını bir kez daha göstermiş oldu. AKP’nin halka yeni yıl armağanları bunlar. TEKEL işçileri başta olmak üzere hak, iş ve emek peşinde koşan birçok sektörde işçi ve emekçiler, AKP Hükümeti’nin baskısı altında yeni yıla girdiler. Kürt halkı üzerindeki baskı yılın son günlerinde ayyuka çıktı. Milletvekilleri cezalandırıldı, partileri kapatıldı, belediye başkanları ve parti yöneticileri kelepçelenerek gözaltına alındı ve tutuklandı.
AKP Hükümeti baskıyla, şiddetle, tehditle yetinmedi. Yeni yıl hediyesi olarak yurttaşlarını zam yağmuruna tuttu.
Yüzde 70’i vergi olan akaryakıta yüzde 7.1 zam yapılarak, benzinin litresi 3.64 liraya çıktı. Motorin 2.94 lira oldu. Yani 3 TL’ye dayandı.
Köprü ve otoyol ücretleri yüzde 13.9 zamlandı. Ehliyetten pasaporta tüm devlet işlerinde ödenen harçlara yüzde 10 zam yapılarak, vatandaş haraca bağlanmış oldu. Vergiler artırıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisi 3.3 oldu. Tüpgaza yüzde 3 zamla yapılarak, 12 kilogramlık mutfak tüpü 50.6 TL oldu. Sigaraya yüzde 15 zam yapılacak, içkiye yüzde 10 zam yapıldı...
Bir süre önce ulaşım ve doğal gaz başta olmak üzere yapılan zamla tatmin olmayan hükümet, büyük sermaye gruplarına kesenin ağzını açarken, krizin yükünü işçi ve emekçilerin sırtına yıkmayı sürdürüyor. Bir yandan şiddet diğer yandan zam, açlık, işsizlik...
Aslında AKP, ezilen ve sömürülen halkın, sınıf kardeşlerinin ne yapması gerektiğini de gösteriyor...
Yeni yılda, işçi ve emekçilere, ezilen ve sömürülen milyonlara birlik, güç, kuvvet ve mücadele dolu günler!..
2010 barışın, eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin yılı olsun.
ENDER İMREK
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savaşla başladı savaş tehdidiyle bitti

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...