02 Ocak 2010 00:00

Kaşıkla verip kepçeyle aldılar

Krizin bütün yükünü emeğiyle geçinenlere yıkan hükümet, yeni yılı, asgari ücrete yaptığı 31 liralık komik zammı misliyle geri alacak olan zam müjdesiyle açtı.

Paylaş

Krizin bütün yükünü emeğiyle geçinenlere yıkan hükümet, yeni yılı, asgari ücrete yaptığı 31 liralık komik zammı misliyle geri alacak olan zam müjdesiyle açtı. Benzin fiyatları 20 kuruş artarken, sigaraya ise 60 kuruş zam yapıldı. Halk hükümete sesleniyor, ‘Yeter’ diye.
Her şeye zam yapıldığını söyleyen Gizem Gür, artık zamlara alıştığını söylüyor. “Günde 1 paketten az sigara içiyorum. Sigaraya her zam geldiğinde sigaramı değiştiriyorum, daha ucuz sigaralar alıyorum” diyen Gür, bugünden itibaren yine sigarasını değiştirmeyi düşünüyor. Günde iki paket sigara içen simitçi ise “Aslında zam belki sigarayı bırakmama mani olur” diyor.
HER ŞEYE ZAM...
“Gerekirse sigarayı bırakırız” diyen Hasan Ekür, yapılan her zammın hayatları çok etkilediğini ifade ediyor. Zonguldak’tan inşaatta çalışmak için gelen İmran Uycan, ülkenin başındakilerin sürekli zam yapmasının kendilerini çaresiz bıraktığını vurgulayarak ekliyor: “Her şeye zam, her şeye zam; ne olacak, nereye kadar bilemiyorum.”
“Sigara içmeye mecbur değiliz, olmadı bırakırız. Bizimkisi zaten ağız alışkanlığı, ekonomik durumumuz daha da kötüye giderse bırakırız” diyen Yılmaz Kayer, sigaraya yapılan zammı bu şekilde çözmüşe benziyor.
Markette çalışan bir genç de sigarayı bırakmak istediğini söyleyerek, “O bizi bırakmıyor, üstüne bir de zam yapılınca daha da kötü oluyor. Günde bir paket içiyorum ve çok etkileyecek gibi gözüküyor. Sadece sigaraya değil her şeye zam yapılıyor, vatandaş olarak anlamış değiliz” diye konuşuyor. Zamları kınayan Murat Ertel de, yeni yılda hükümetin verebileceği en kötü müjdeyi verdiğini söylüyor kızgınlıkla.
BİR TEK MAAŞA ZAM YAPILMIYOR
“Hayat zaten zor, maaşımıza yeni yılda zam verilmiyor ama her şeye zam yapılıyor” diyen Celal Çağlayan, yaşadığı duruma isyan ediyor.
İSKİ’de çalışan Cemal Kabaktaş, önce asgari ücrete yapılan zamma sinirleniyor: “Bakan simit çay diyor ama simit aldık, fakat çaya paramız yetmiyor artık. Sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz, sigara içmesek de daha kötü olacağız” diyor, ardından da “Çocuk bezi, sağlık masrafları, odun kömür, parayı hangisine harcasak, nerelerden kıssak? Yeni yıla çalışarak gireceğiz, ailemiz de bizi bekleyecek. İlginçtir, her şeye zam yapılıyor ama bizim maaşlara bir türlü zam yapılmıyor” diyerek, yapılan zamlara öfkesini dile getiriyor.
“Her şeye zam yapılmasını artık yadırgamıyorum, zamma alıştırıldık. Zam artık doğal oldu bu ülkede” diyen Osman Öztabak, bu zamdan sonra sigarayı bırakmaya kararlı. Öztabak, “Asgari ücrete zam zaten yapılmadı, yapıldı denildiğinde bile alıp almadığımızdan şüpheliyiz” diyor.

HER ŞEY PATRONLARIN ELİNDE
Benzine yapılan zammı Bülent Gürsoy şöyle açıklıyor: “1 lira olan benzinin litresi 3 buçuk liraya geliyor. Devlet sürekli nakit kazandığı için benzinden vazgeçmiyor ve sürekli zam yapıyor. Yeni dünya düzeninde her şey patronların eline geçti. Patronun hükümete dayatmasıdır bu zamlar. Patron asgari ücreti belirliyor, daha az ücrete çalıştırıyor, istediği zaman işçi çıkarttırılmasını sağlıyor ve böylelikle ekonomiyi kendisi yönetiyor.”
Mazot almak için benzinliğe yanaşan bir adam da, “Asgari ücrete 31 TL zam yapıp bizim kullandığımız her şeye zam yapılması gerçekten gülünç ve yazık bu halka. Bu durumu değerlendirmek bile yanlış, o kadar komik duruma düşürüyorlar bizi” diyor.
Süleyman Bakkal’ın da yeni yıldan umudu, yapılan zamların ardından daha da azalmış. “Vatandaşın işi zor. 2010 yılına umutla değil de zam ile giriyoruz” diyor. (İstanbul/EVRENSEL)
Sevim KahramanUlaş Özgür
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KENT AŞ İŞÇİLERİ: AKP İŞÇİ DÜŞMANIDIR

SONRAKİ HABER

62. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...