03 Ocak 2010 00:00

Hak aramak dinen harammış!

Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen Nema Makine işçilerinin başına gelmeyen kalmadı. Düzce Organize Sanayi Bölgesinde kurulu yüzde 90 Alman...

Paylaş

Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenen Nema Makine işçilerinin başına gelmeyen kalmadı. Düzce Organize Sanayi Bölgesinde kurulu yüzde 90 Alman, yüzde 10 Türk ortaklı Nema Makine Fabrikası’nda işçiler, insanca yaşayacak bir ücret ve toplusözleşmeli bir çalışma yaşamı talebiyle Birleşik Metal-İş Sendikası’nda 30 Ekim tarihinde örgütlendiler. Patronun örgütlü işçilere ve sendikaya karşı saldırıları da 2 Kasım tarihinden itibaren başladı.
Hemde öyle bir böyle değil. Köylerdeki muhtarlar imamlar bile işçilerin sendikadan istifa etmeleri için baskı yaptı.
ÖRGÜTLENMEDEN KORKUYOR
2 Kasım sabahı patron vardiya girişinde işçileri fabrika almadı ve bir toplantı yaptı. Toplantıda “Sendikadan istifa edecek olanlar fabrika girsin, etmeyecek olanlar da dışarıda kalsın” dedi.
34 işçi içeri girmezken, içeri giren 14 sendikalı işçi zorla notere gönderilerek istifa ettirildi.
Nema Makine’de örgütlenmenin hem işçiler hem de işverenler için çok önemli olduğunu belirten Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Yöneticisi Talat Çelik, “Organize Sanayide tek bir örgütlü işyeri yok. İşverenler burada başlayacak bir örgütlenmenin tüm organize sanayide yayılmasından korkuyorlar. Diğer işyerlerinden de bize gelen talepler var. İşveren kesinlikle sendika istemediğini, sendikayı dağıtmak için sonuna kadar çabalayacağını ve her türlü zararı göze aldığını Kaymakam aracılığıyla bize iletti” diye konuştu.
“HAK ARAMAK DİNEN HARAM”
Çelik sözlerine şöyle devam etti: “Mahalle muhtarından imamına kadar patron herkesi harekete geçirdi. İmam işçilerin ailelerini ve evlerini tek tek arayarak direnişin haksız olduğunu, hak aramanın dinen haram olduğunu söyleyip işçilere aileleri tarafından baskı yapılmasını sağladı. Bazı aileler fabrika önündeki işçilere silah çekerek tehdit ettiler. Bir saldırgansa işçilerin üzerine silahla 5 el ateş etti, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.”
Çelik, kendileri için Nema Makine’de örgütlenmenin çok önemli olduğunu ve sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek “İşveren her türlü olanağı kullanarak saldırıyor. Organizedeki diğer patronlardan da büyük destek görüyor. Belediye Başkanı ve Kaymakamla görüştük ama hiçbir sonuç alamadık. Sonuna kadar Nema Makine’deki mücadelemiz devam edecek” dedi.
(Düzce/EVRENSEL)
Arif Koşar
ÖNCEKİ HABER

Tersane işçisi gelecekten umutsuz

SONRAKİ HABER

Yeni Kredi Paketi inşaata can suyu olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa