03 Ocak 2010 00:00

İzmir’de ulaşıma şok zam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yargı kararı ile iptal edilen ulaşım zammı konusunda “Pes” dedirtecek bir uygulamaya imza attı.

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yargı kararı ile iptal edilen ulaşım zammı konusunda “Pes” dedirtecek bir uygulamaya imza attı.
Birlikte Başaracağız Platformu’nun İzmir 2. İdare Mahkemesi’ne zammın iptali için açtığı dava yargı tarafından onaylandı. Fakat belediye yetkilileri, mahkeme kararına, dalga geçercesine tekrar zam yaparak karşılık verdi.
Belediye yetkilileri, mahkemenin aldığı karar doğrultusunda geçtiğimiz Pazar günü ulaşıma indirim yaptı. Ancak yapılan indirim 24 saat sürdü ve indirimden bir gün sonra İzmir, ulaşım tarifesine önceden yapılmış zammın neredeyse 2 katına varan 20 kuruşluk şok zamla sarsıldı. Yargının iptal kararına uymak zorunda olan belediye yetkilileri, tarifeyi tam binişler için 1,50 TL’den 1,35 TL’ye çekerek, 15 kuruşluk indirim yaptı. Ama aradan geçen 24 saatlik süreden sonra tekrar zam gerçekleştirdi. 1,35 TL’lik tarife üzerine 20 kuruşluk daha zam yapılarak, tam binişler 1,55 TL’ya çıkartıldı. Zammın ardından İzmir, ulaşımda Türkiye’nin en pahalı kenti oldu.
Öğrenciler için de 5 kuruşluk indirim yapıldı. Öğrenci binişleri 90 kuruştan 85 kuruşa indirildi. Belediyenin yaptığı zam, vatandaş tepkisini de beraberinde getirirken, belediye yetkilileri İzmir’de toplu ulaşım hizmetinde sürekli zarar edildiğini iddia ettiler.
Önceki zammın iptali için davayı açan Av. Arif Ali Cangı, ulaşım zammına ilişkin sert ve dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Av. Arif Ali Cangı yaptığı açıklamada, belediye yönetiminin mahkeme kararına uymamakta inat ettiğini belirterek, yapılan zammın eski tarifenin bile üzerine çıktığına dikkat çekti.
Cangı; “Bu uygulama hukukun üstünlüğünü yok saymaktır ve İzmirli yoksul vatandaşlarla alay etmektir” dedi. “Belediyenin zarar ettiği iddia ediliyor. Yerel seçimlerde harcanan para yaklaşık 300 bin TL’dir. Bu parayı neden boş yere savurduklarını sormak istiyorum” diyen Cangı; yapılan zammın asgari ücretli yoksulları oldukça etkilediğini dile getirdi.
Cangı, “Büyükşehir’de nasıl oyunların döndüğünün açık bir göstergesidir bu. Biz bu davayı tüm İzmirli vatandaşlar adına açtık. Belediyenin oyunlarına tüm İzmirli vatandaşların karşı çıkmaları gerekiyor” dedi.
ŞOFÖRLERİ KIŞKIRTIYORLAR!
Belediye yönetiminin, otobüs şoförlerini kendilerine karşı kışkırtmaya çalıştıklarını belirten Cangı; “Belediye yönetimi, bünyesindeki şoförlere 50’şer TL’lik ödeme yapmış. Ulaşıma yapılan zammın aslında şoförlere verilen 50 TL para için yaptıklarını iddia ederek, bu uygulamayla kışkırtma yaparak bizi hedef göstermektedirler. Belediye yönetimi, yaptıklarıyla nasıl bir zihniyet taşıdığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.


VATANDAŞ TEPKİLİ
İzmirli yoksul vatandaşlar, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ve diğer yetkililerine oldukça kızgın olduklarını dile getirdiler.
Gülay Atmaca: Yapılan zamdan haberim yoktu. Sabah işe giderken acele ettiğim için fark etmedim. Sürekli otobüsleri kullanıyoruz. Yapılan zamdan vatandaşın haberinin olmaması zam uygulaması kadar çirkin bir şey bence. Bütçeleri oldukça fazla sarsıyor. Ülkede işsizlik var. İşten çıkartılanlar var. Ben memurum. Maaşıma yüzde 2 zam alıyorum. Ulaşıma yapılan zam yüzde 10’nun üzerinde. Zammı geri çekmeleri gerekiyor.
Yüksel Erdinç: Asgari ücretle çalışıyoruz. Dar gelirli vatandaşlar için çok zor bir durum. Aldığımız maaşın dörtte birini ulaşıma veriyoruz. Zammın geri çekilmesini istiyorum. Yoksul semtlere sağlanan otobüsler uzun aralıklarla sefer yapıyor. Bu yüzden otobüslerde yolcu yığılması oluyor ve eski araçların kullanılmasından dolayı da rahat seyahat edilemiyor.
Gülser Baş: Yaşamaktan bıktım artık. Ben 1 yıldır işsizim, sigortamı ödeyemiyorum. Ev kiramı ödeyemiyorum. Bu da çok ağır geliyor bana. Lanet olsun diyorum. Başka da bir şey demiyorum.
(İzmir/EVRENSEL)
Ali Kavak
ÖNCEKİ HABER

SADEDE GELELİM

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa