03 Ocak 2010 00:00

5 Çocuga 305 yıllık yeni yıl hediyesi

AKP Hükümeti Terörle Mücadele Yasası’nı çocuklar lehine değiştirme sözü verdi ancak vazgeçti. Olan yine onlarca yıl ceza istenen çocuklara oldu.

Paylaş

Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nde katıldıkları cenaze töreninde yapılan gösterilere katılan ve tutuklanan 5 çocuk hakkında toplam 115 yıldan 305 yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle dava açtı. Türkiye’de güvenirliği tartışma konusu olan “Gizli tanık” suçlamaları da çocuklar hakkında açılan davada yer aldı.
1991 yılında çıkan ve 2006 yılında yenilenen “Terörle Mücadele Kanunu” (TMK), yeni yılda da çocukların yargılanmasına ve tutuklanmasına neden olmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında, hemen her an, yaşları 12-18 arası değişen çocuklar “Terör” suçlaması nedeniyle tutuklanıyor, sorgulanıyor, yargılanıyor ve mahkum ediliyor. Yaş farkı gözetmeden çocuklar hakkında rekor ceza talebinde bulunan savcılar, sanık sandalyesine oturtulan çocuklar için lehte deliller toplamak yerine, adeta çocukları cezalandırmak için çaba sarf ediyor.
Buna bir örnek de Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nden. HPG’li Orhan Aşkan’ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve 4 günlük gözaltı süresinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıkarıldıktan sonra tutuklanan 5 çocuk hakkında yürütülen soruşturma kapsamında iddianame hazırlandı.
Savcı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 2 aydır tutuklu bulunan 5 çocuk hakkında hazırladığı iddianamede, “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “Kamu malına zarar vermek”, “İzinsiz patlayıcı madde bulundurmak” ve “Toplu gösteri ve yürüyüş Kanunu”na muhalefet etmek iddiasıyla her çocuk için 23 yıldan 61 yıla kadar toplam 115 yıldan 305 yıla kadar hapis cezası istedi. 5 çocuğun yargılanmasına önümüzdeki aylarda başlanacak.


3 POLİS ŞİKAYETÇİ
“Gizli tanık” beyanlarının da yer aldığı iddianamede, “Gizli tanık”, çocukların polise taş attığını ileri sürerken, taş atanları teşhis etmek de polise kaldı. Cenaze töreninde yaşanan olaylarda yaralandığı belirtilen 3 polis, M.Ç, Y.B, E.T, E.Ç ve N.Ç.’nin kendilerine taş attığını ve kendilerini yaraladıklarını öne sürerek, çocuklardan şikayetçi oldu. 4 çocuk hakkında aleyhte beyanlarda bulunan “Gizli tanığın” E.T. adlı çocuğun lehine verdiği beyanları ise dosyada yer almadı.
(Diyarbakır/DİHA)
Sertaç Kayar
ÖNCEKİ HABER

Hem cezaevine kapatıyorlar hem de para alıyorlar

SONRAKİ HABER

Bursa Tabip Odası Başkanı'ndan şehir hastaneleri yorumu: Yol yakınken vazgeçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa