04 Ocak 2010 05:00

EVRİM/DEVRİM

Yeni bir yıla daha adım attı dünya ve Türkiye. Tam da adımı atarken her şey baştan ayağa değişmedi şüphesiz.

Paylaş

Yeni bir yıla daha adım attı dünya ve Türkiye. Tam da adımı atarken her şey baştan ayağa değişmedi şüphesiz. Aynı minval üzere gidiyoruz. Ama kim diyebilir ki, “hiçbir şey birikmiyor!”
Önce değişmeyenlerden örnekler… Sert bir sessizlik. Henüz değişmedi. Kolay da değişmez, değişmeyecek.
Yılı devirirken, ne var ne yoksa her şeye zam yaptı hükümet. Eğlenceyi zehir etmek için mi? Yoksa zaten eğlenecek hal mi kaldı halkta, henüz sessizken bir de bunu yükleyelim diye düşünüldüğünden mi? Ya da “yılbaşı” gürültüsünde kimse farkına varmaz diye mi? Ama derin bir sessizlikle karşılandı.
İlkler gerçekleşiyor, olmamış şeyler oluyor, ses yok. “Göz bebeğimiz ordumuz” sürekli “silkeleniyor”. Emeklilerle başladı, artık adım başında muvazzaf subaylar gözaltına alınıyor. Ahçısından marangozuna kadar askerler, neredeyse “görüldüğü yerde” yakalanıyor; ne askerden ses çıkıyor, ne “seyirci” durumundaki halktan. Genelkurmay “yasal” diye bildiri yayınlıyor üstelik!
Gene askeriyeyle ilgili gerçi, ama bir sessiz konu daha: “Kozmik oda”. Oldum olası sessizlik yuvası “Seferberlik Tetkik” ya da “Seferberlik Bölge” odası, Arınç’a suikast iddiaları üzerine basılıyor ve günlerdir aranıyor. Ses yok! 1. Zaten hangi gürültülü işin içinde olsa sessiz bir yer. “Gizlilik evi”, kendisi de evrakları da “devlet sırrı!” 2. Aramalarda ne bulundu ne bulunmadı, ses yok! “Sır!” Duyulmayacak, bilinmeyecekse, neden aranıyor? Aranıyorsa, ne “sır”ı, açık ki Amerikalılar örneğin “en mahrem” kişilerin “en mahrem” konuşmalarını kayda alıyor, “ıslak imzalı” evrakları bulup buluşturuyor. Biliyor. Biliniyor yani. “Sır” mır yok. Ama bizim için; halk için sır. Ve ses yok! 3. Tarif “Kontrgerilla”ya uyuyor. “İşgal olursa Türkiye”, karşı koymak içinmiş! “Seferberlik” için. Ve “mukavemet!” Kim işgal edecek, o ayrı soru. Eskiden Ruslardı, haydi, ya şimdi? Yok ya da sessizlik. Külliyen sessizlik. Bunca arama-taramanın üstüne hem de. Bir başka mahkeme soruyor: “JİTEM var mı?” Olur mu hiç, “yok” yanıtı veriliyor! Bir dönem oluyor gibi olmuş… Ama “Kontrgerilla”nın parçası değil miydi ve faili meçhulleri kimindi? 4. Ancak tüm olan-biten karşısında, halktan da ses yok! “Ne ‘sır”ıymış, devletin sahibi ben değil miyim, benden gizlisi saklısı mı olurmuş, söyleyin hepsini” demiyor.
“Kriz teğet geçecek” demişlerdi, ona da ses çıkarmamıştı. Lafına değil. On binler, yüz binler atılırken işten, başta sesini yükseltmişti atılanlar, ama yayılmamıştı tüm atılanlara ve atılacak olanlara, ses sönmüştü. Zamma da ses yoktu henüz, işten atılmalara da.
Özelleştirmeler de sessiz sedasız yapılmış, devletin, yani halkın malı hemen her şey satılıp savılmış, ses çıkmamıştı.
Şimdi, sonuna gelindiğinde, TEKEL işçisi itiraz ediyor. Olabildiğince güçlü bir sesle. Zehirli gaza rağmen.. Sesi, neredeyse tüm sömürülenleri ve temsilcilerini başına topladı, topluyor. Ellerinde yaptırım gücü kalmamışken bile, TEKEL’cilerin sesleri irkiltiyor. Karşıdakileri ürkütüyor, benzerleri yandaş kılıyor. TÜRK-İŞ bile sahiplenmek zorunda kalıyor. Hükümet “4-C’ye iyileştirme” diyor. Asgari ücrete yaptığı günlük 1 TL zam gibi, sessizliğe boğacağını düşünüyor, olmuyor.
Ses bir de Kürt düşmanlığında çıkıyor. Subayları yakalanıp götürülürken sesleri çıkmayanlar cenaze töreni için şehit asker arıyorlar. Türkle Kürdü boğazlaşmaya yöneltmeye uğraşıyor, saldırı üstüne saldırı örgütlüyorlar. Şovenizmin sesi çıkıyor, henüz bastırılamadı. Bir tek TEKEL işçisinde kardeşliğin sesi yükseldi, eylemli olarak.
TEKEL’ciler sadece sözcü ve ses yükseltmeyi, sesi temsil ediyorlar. Bir de hak taleplerinin politikaya genişlemesini. Genişleme, henüz hükümetle sınırlı. Daha devlet var, ordu, polis, dost ve düşman sınıflar vb. vb.. Ama henüz sesini içinde tutanların da, politikaya uzak olanların da nefret ve öfkelerini temsil ediyorlar. Zamdan, işsizlikten, zorbalıktan, düzenden nefretlerini… Birikiyor.
MUSTAFA YALÇINER
ÖNCEKİ HABER

Market peynir satsın biz ilacı eczaneden alırız

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa