04 Ocak 2010 00:00

Kölelik Tasarısı bu ay görüşülecek

SAĞLIK emekçilerinin karşı çıktığı Tam Gün Yasa Tasarısı, bu ay Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Paylaş

SAĞLIK emekçilerinin karşı çıktığı Tam Gün Yasa Tasarısı, bu ay Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Yasa kabul edilirse, devlet veya üniversite hastanelerinde görev yapan hekimler, özel hastanelerde çalışamayacak, muayenehane açamayacak.
Gelen tepkiler üzerine bir süre askıya alınan tasarı Hükümet tarafından bu ayın ikinci haftasında Genel Kurul gündemine getirilecek.Tasarıya göre, öğretim elemanları, üniversitede devamlı statüde görev yapacak. Bu durumda, üniversitelerin tıp fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları da tam gün çalışacak. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ya da serbest olarak çalışan tabipler, “tıbbi kötü uygulamadan” doğacak zararlar ile bu nedenle kendilerine yapılacak rücuları karşılamak üzere, sigorta yaptırmak zorunda olacak. Nöbet hizmetleri hariç, mesai saatleri dışında gelir getirici çalışmalarından doğan katkılarına karşılık olarak da personele unvanlarına göre, yüzde 20 ile yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde ayrıca aylık ek ödeme yapılacak.
SAĞLIKÇILAR KARŞI
Sağlık örgütlerinin karşı çıktığı yasa tasarısı, Haziran 2009’da TBMM Sağlık Komisyonu’nda tartışmalarla kabul edilmişti. Gelen tepkiler üzerine tasarı bir süre askıya alınmıştı. Türk Tabipler Birliği ve sağlık örgütleri ise yasayı “Kölelik Yasası” olarak değerlendiriyor. Sağlık emekçileri, yasaya; sağlık alanında esnek ve daha uzun çalıştırılmanın yasal hale getirdiği için karşı çıkıyor.
(ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

BAYKUŞ

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa