04 Ocak 2010 00:00

ADANA VALİSİNE ZAM MÜJDESİ!

TOPLUM düzenini, genel ahlakı, sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla çıkarılan Kabahatler Kanunu kapsamına giren idari ...

Paylaş

TOPLUM düzenini, genel ahlakı, sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla çıkarılan Kabahatler Kanunu kapsamına giren idari para cezaları 2010 yılında yüzde 2.2 oranında artırıldı. İçişleri Bakanlığı, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun uygulanması ile ilgili olarak genelge yayımladı. Bakanlık,1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere çeşitli kabahatler için öngörülen idari para cezalarının yüzde 2.2 oranında yeniden düzenlendiğini bildirdi. Yeni düzenlemeye göre en az ceza 25 TL ile çevreyi kirletmeye verilecek.
Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan tüzel kişiler ile toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket edilen kişilere ise 143 lira ile 4 bin 354 TL arasında para cezası uygulanacak.
Adana Valiliği, Kasım 2009’da yayınladığı genelgeyle sesisin çıkaran herkese Kabahatler Kanunu’na dayanarak ceza kesmişti. Genelgenin ardından işçi eylemlerinden, öğrenci eylemlerine, kitle örgütlerinin açıklamalarından, futbol maçında açılan pankarta, afiş asmaktan, bildiri dağıtmaya Adanalılar ne yapsa valiliğe göre kabahat sayılmaya başlanmıştı.
Bakanlığın yaptığı zammın ardından Adana’da kesilen cezaların ne kadar artacağı merak konusu oldu. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Bal üreticileri kaçak baldan dertli

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa