04 Ocak 2010 05:00

Bu zamla, bizden çay içsinler

ASGARİ ücretli yeni yıla 31 liralık zamla girdi. Böylece net ücret 577 liraya yükseldi.

Paylaş

ASGARİ ücretli yeni yıla 31 liralık zamla girdi. Böylece net ücret 577 liraya yükseldi. Türk-İş protesto edip asgari ücret toplantılara katılmazken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nu (TİSK) ise bu zammın kriz koşullarında çok olduğunu ileri sürdü. Çoğunluğu asgari ücretin bile altında ücretlerle çalışan Ata Sanayi’deki genç işçiler ise zam oranını öğrenince patronlara, hükümete ve kendilerini yeterince temsil etmediğini düşündükleri sendikalara tepki gösterdiler.
1997 yılından beri tekstilde çalışan Aslan Deringöl, zamdan haberi olmayan işçilerden. Zam miktarını söylediğimizde tepkisi “Hiç yapmasalar daha iyiymiş” oluyor. Etin kilosunun 25 lira olduğunu söyleyen Deringöl, ev geçindirmenin her geçen gün zorlaştığından dert yanıyor.
Yıllardır tekstilde çalışan Sevim, mesailerle asgari ücretin biraz üstünde ücret alabiliyor. “Devlete sormak lazım. Bu zamla ne yapılır ki, bu zam hayatımızda neyi değiştirir ki” diyen Sevim, bekar olduğu halde zor geçindiğini söylüyor.
İŞÇİNİN SIRTINDAN GEÇİNEN ÇOK
Makine sanayinde çalışan Ersan İnce, “Alsınlar bu zammı milletvekillerine dağıtsınlar, zaten 3-4 ay içinde tüketim maddelerine yapacakları zamlarla bunun 3 mislini bizden alırlar” diyor ve ekliyor “Ülkemizde işçilerin sırtından geçinen çok. İşverenler hep daha fazla kârın peşinde.”
12 Eylül’den sonraki Özal hükümetiyle beraber zenginin daha zengin fakirin daha fakir yapıldığını söyleyen Pınar Çelik de tekstil de çalışıyor. İşçi sendikalarına da güvenmediğini söyleyen Çelik, Türk-İş’i eleştirerek “Toplantıya katılmamak çözüm değil” diyor.
“Diyecek hiçbir şeyim yok” diyen Songül Savuk ise, şöyle devam ediyor: “Sesimizi duymuyorlar. İşçiler her zaman eziliyor. Kürt, Türk meselesiyle uğraşacaklarına işçi ücretlerini iyileştirsinler, işçi sağlığına önem versinler.”
BEN NASIL GEÇİNEYİM?
Boyacı olarak çalışan Cengiz Etik ise “Patron 10 milyar kazanıyor, yetmiyor diyor. Biz asgari ücretle nasıl geçineceğiz ki” diye dert yanıyor. Etik “Bu zamla, bizden çay içsinler” diyor. 300 lira kiraya verdiğini, 100 lira sigaraya harcadığını söyleyen Etik, şunu soruyor: “Akıl var, mantık var kalan 177 lirayla ben nasıl geçineyim?”
Gıda sektörüne makine imalatı yapan bir firmada çalışan Yener Sarıdaş, piyasaya göre iyi ücret aldıklarını belirterek “Allah, asgari ücretle çalışanın yardımcısı olsun” diyor. Sarıdaş, açıklanan rakamı, gülünç bulduğunu söylüyor. Sendikaların işçiyi yeterince temsil ettiğine inanmayan Sarıdaş, asgari ücretten alınan vergiler içinse şunları söylüyor: “Devlet en kolay para alacağı kesim olarak işçi ve emekçileri görüyor, büyük patronları ise es geçiyor.” (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YENİ DÜNYA

SONRAKİ HABER

Sezai Temelli, Avrupalı parlamenterler ile ortak açıklama yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa