04 Ocak 2010 00:00

Trenler çarpıştı 1 makinist öldü

ESKİŞEHİR Ekspresi’nin, Haydarpaşa- Eskişehir arasında karşılıklı sefer yapan trenleri dün saat 10.05’te Bilecik yakınlarında hızlı tren hattı çalışması yapılan kesimde çarpıştı.

Paylaş

ESKİŞEHİR Ekspresi’nin, Haydarpaşa- Eskişehir arasında karşılıklı sefer yapan trenleri dün saat 10.05’te Bilecik yakınlarında hızlı tren hattı çalışması yapılan kesimde çarpıştı. Kazada makinistlerden İsmet Koçay yaşamını yitirdi. 10’un üzerinde yolcu da yaralandı. İstanbul Haydarpaşa’dan Eskişehir’e gitmek üzere 350 yolcuyla hareket eden ‘Eskişehir Ekspresi’ ile Eskişehir’den Haydarpaşa’ya gitmek üzere hareket eden ‘Eskişehir Ekspresi’, saat 10.05’te Vezirhan İstasyonu’na 1 kilometre uzaklıkta çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle trenlerin lokomotifleri birbirine girip öndeki vagonlar hasar görürken, trenlerde bulunan yaklaşık 700 kadar yolcu neye uğradığını şaşırdı.
Kazadan sonra demiryolu ulaşıma kapanırken, trendeki yolcular TCDD tarafından sağlanan otobüslerle Eskişehir ve İstanbul’a gönderildi.
KAZA NEDENİ HIZLI TREN ÇALIŞMASI MI?
Tren kazasının nedeni araştırılırken, hızlı tren hattı çalışması yapılan bu kesimde elektriklerin kesik olduğu ileri sürüldü. Ulaştırma Bakanlığı ise kaza nedeni olarak İstanbul’dan gelen trenin makinistinin kırmızı ışık ihlali yapmasını gösterdi.
Bilecik Valisi Musa Çolak “Kaza bölgesinde hızlı trenin deplase çalışması var. Çalışmalar sırasında elektrik kesilmiş. Elektrik olmadığı için trenler birbirini fark edememiş” dedi.
Bir görevli ise kazanın meydana geldiği yerde, Vezirhan- Osmaneli arasındaki kesimde hızlı tren hattı çalışması yapıldığını ve elektrikler kesik olduğu için trenlerin lokomotif değiştirdiğini söyledi. Eskişehir’den gelen makinist İsmet Koçay yönetimindeki trenin dizel lokomotif takılması için beklerken kazanın meydana geldiğini idda etti.
Bilecik savcılığı kazayla ilgili soruşturma başlatırken, TCDD Genel Müdürlüğü de bir heyeti olay yerine gönderdi.
KAZA YOLU
Demiryolu ulaşımında önemli bir hat olan Bilecik, tren kazalarıyla anılmaya başlandı. Bu hatta son 7 yılda meydana gelen tren kazalarında 47 kişi öldü, 109 kişi yaralandı.
En büyük kaza 2004 yılı Temmuz ayında Bilecik-Sakarya il sınırında meydana geldi. İstanbul-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış trenin, Mekece köyü mevkiinde raydan çıkarak devrilmesi sonucu 41 kişi yaşamını yitirdi, 74 kişi de yaralandı.
Bozüyük İlçesinde 27 Ağustos 2008’de meydana gelen tren kazasında ise Eskişehir-Haydarpaşa seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi’nin, demir yolundan karşıya geçmek isteyen paletli iş makinesine çarpması sonucu 5 kişi ölmüş, 21 kişi yaralanmıştı.
Yine geçen yıl 12 Ekim’de Bilecik’in İstasyon mevkiinde, motorin yüklü trenin, önünde seyreden ve arızalandığı için duran yük trenine çarpması sonucu meydana gelen kazada, vagonlar raydan çıkmıştı. (BİLECİK)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YAŞAMA KÜLTÜRÜ

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...