04 Ocak 2010 05:00

Genç bir kadın ressamın fırçasından: Ev Kızı

OLGU Ülkenciler, genç bir ressam. Resimlerini “Ev Kızı” adlı sergisinde 15 Ocak’a kadar İstanbul Tünel’deki C.A.M Sanat Galerisi’nde sanat severlerle buluşturuyor.

Paylaş

OLGU Ülkenciler, genç bir ressam. Resimlerini “Ev Kızı” adlı sergisinde 15 Ocak’a kadar İstanbul Tünel’deki C.A.M Sanat Galerisi’nde sanat severlerle buluşturuyor.
“Olgu Ülkenciler, 80’lerde çocukluğunu yaşamış, kayıp olarak adlandırılan kuşağın genç yetişkinlerinden. Dönemin neredeyse karakteri olan, hayatta/ayakta kalma mücadelesinin ve rekabetin bireye dayattığı “hiç birşey canını sıkmıyormuş, hep mutluymuş gibi görünme” zorunluluğunu-sistemin kendisi ve dış dünya arasında yarattığı bu yapay uçurumu-yaşadığı kadınlık hallerini resmine yansıtarak aşmaya çalışıyor.” Elif Gül Tirben, sergi kataloğunda böyle diyor Ülkenciler’in resimleri için.
Ülkenciler, yaşadıklarını -adına yakışır bir şekilde- olguların tarihsel süzgeçinden geçirerek soyutluyor. Bir dönemin özeleştirisini resimleyerek yapmış. Bir dönem gençliğinin özellikle genç kızlarının hallerini aile kültürüne gönderme yaparken Ev Kızı olarak resmetmiş. “İyi aile kızı ve namus nedir? Benlik ve cinsellik nedir?” sorularına yanıtlar aramış.
Tirben’in sözleriyle devam edecek olursak: “Ev kızı sergisinde sanatçı, geçirdiği bireyselleşme ve cinsel farkındalık süreçlerini mekanla kurduğu ilişki üzerinden sorguluyor. İlk etapta, birbirinin içine geçmiş bedensiz cinsel uzuvların kullanımıyla izleyen üzerinde pornografik bir etki bırakan işler, dikkatli bakıldığında, toplumsal cinsiyet kodlarıyla örülmüş karmaşık bir sistemi görünür kılıyor. Bu sistemde evkızı, dantellerle süslü, kapısından bacasından bazen kan, bazen karanlık dumanlar fışkıran evi ile dışarıdaki dünya arasında gidip geliyor. Ev, mahrem ve tekil olanın yaşandığı yer iken, dışarısı, cinselliğin paylaşıldığı, aynı zamanda da baskılandığı bir alan. Bu iki alanı birleştiren vücüt sıvıları ve evden bir kaçıp bir geri dönen playboy tavşanı, “mekan her ne kadar parçalı olsa da beden ve zihin her zaman sınırların ötesine geçecek” der gibi. Dolayısıyla, Ülkencilerin resmi için, biz neredeyiz, ev nerede, cinsellik nerede yalnış sorular. Asıl soru, hem zihnimizde hem de günlük hayatımızda birbirinden ayırdığımız mekanlarla kurduğumuz ilişki biçimleri ya da evden kaçan tavşanının nereye gittiği ve ne yaptığı...”
Ev Kızı, 15 Ocak’a kadar C.A.M Galeri’de.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: (212) 2457975
ÖNCEKİ HABER

Düşünbil Dergisi: Bilimin, felsefenin ve edebiyatın dergisi

SONRAKİ HABER

Kenya'da okul dersliği çöktü: 7 öğrenci ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa