15 Aralık 2011 05:01

Billur Tuz işçileri 2 Ocak’a hazırlanıyor

Billur Tuz’da işçi çalıştıran Dinç, Espirit ve Erka isimli 3 taşeron şirket, işçilere bir tebligat göndererek, 31 Aralık 2011’de Billur Tuz’daki sözleşmelerinin sona ermesi nedeniyle iş akitlerinin feshedileceği bildiriminde bulundu. Patronun bu yönteme işçilerin sendikalaşma mücadelesini engellemek içi

Billur Tuz işçileri 2 Ocak’a hazırlanıyor
Paylaş

Son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanan işçiler, iş akitlerinin sonlandırılacağı 31 Aralık sonrası sürece ilişkin hazırlıkları tartıştılar. Tek Gıda-İş 7 Nolu Şube binasında yapılan toplantıya, taşeron, kadrolu tüm sendika üyesi Billur Tuz işçilerinin yanı sıra Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Köse ve Tek Gıda-İş Sendikası avukatlarından Bengü Bilgiç de katıldı.

TOPLU ÇIKIŞ BİLDİRİMİ

Avukat Bilgiç, işçilerin sorularını yanıtlayıp, sürmekte olan davaların seyri ile ilgili bilgi verdi. Taşeron şirketlerin işçilere göndermiş olduğu bildirimlerle ilgili muhatap olarak asıl işveren olarak Billur Tuz’a karşı işe iade, tazminat ve sendikalaşmayı engelleme, kötü niyet davaları açacaklarını belirten Bilgiç, ellerindeki birçok yargı kararının, bu tür davalarda işçilerin lehine sonuçlandığını gösterdiğini belirtti. İşçiler ise birçoğunun Billur Tuz’da 20 yıldır çalıştığını, bahsedilen taşeron şirketlerin isminin 3 yıldır Billur Tuz’da göründüğünü dile getirdiler. “Çok şirket ismi değişti ama biz hep Billur Tuz’da aynı işi yaptık” diyen işçiler, ellerinde, taşeron şirkette gösterilmelerine rağmen hâlâ maaşlarının Billur Tuz tarafından yatırıldığını gösteren belgeler olduğunu belirttiler. İşçiler, “Taşeron uygulamasını geçersizleştirip kadrolu işçilerle aynı statü ve haklarla, sendikalı olarak çalışmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dediler.

2 OCAK’TA HEP BİRLİKTE KAPININ ÖNÜNDE  

Toplantıda konuşan Gürsel Köse de, sendikalaşma hakkının anayasal bir hak olduğu bilinciyle mücadeleyi her yönüyle sürdüreceklerini belirtti. Köse, “Billur Tuz işvereni bu kadar insanı ekmeğinden etmeyi hesaplıyorsa bunun bir karşılığı olacaktır. 2 Ocak’ta işten çıkartılacağı söylenen ve çalışan tüm işçilerle fabrikanın önünde olacağız ve bilsinler ki aylar yıllar da sürse gece gündüz fabrikanın önünden ayrılmayız” dedi. Billur Tuz’u yalnız Tek-Gıda-İş sendikasının değil başta Türk-İş içindeki güç birliği sendikaları olmak üzere İzmir Sendikalar Birliği ve tüm emek demokrasi güçlerinin sorunu olarak göreceklerini ifade eden Köse, “Çünkü sendikalaşmanın bu denli zorlaştırıldığı bir süreçte sendikalı bir işyerinde örgütlülüğe saldırmak bütün sınıf açısından ortak  bir sorundur. İşçi arkadaşlarımız sendikalaşmak için girdikleri bu haklı mücadelesinde kararlı durdukları sürece Tek Gıda-İş işçileri yalnız bırakmaz ve mağdur etmez bunu herkes bilsin” dedi.

MÜCADELE SÜRERKEN KAZANIMLAR OLDU

Toplantıda söz alan işçiler, taşeron işçilerin yıllardır ayda 10-15 gün ücretsiz izne gönderildiğini, maaşların eksik ödenip sigortaların yatırılmadığını dile getirdiler. Kasım ayında da 15 gün ücretsiz izin uygulandığını ama ücretin bu sefer kesilmediğini, Kasım maaşını tam aldıklarını belirten işçiler, “Çünkü geçen ay işyeri önünde tam katılımlı basın açıklaması yapıp ücretsiz izinlerin yasal olmadığını söylemiştik. Bölge Çalışma Müdürlüğüne ve çalışma bakanlığına dilekçelerle başvurmuştuk. Yıllardır uyguladıkları ücretsiz izinleri uygulayamadılar” dediler. Önceleri mesaiye kalmayanların işten atılmakla tehdit edildiğini ifade eden işçiler, “Bir hafta topluca fazla mesailere kalmama eylemi yaptık, şimdi fazla mesaiye kalmanın zorunlu olmadığını kabul ettiler. Biz birlik olunca yasalardaki haklarımızı kullanabiliyoruz” dediler.

NE OLMUŞTU?

İşyerine taşeron getirerek sendikanın yetkisini düşüren Billur Tuz işvereni, yeniden sendikalaşmaya öncülük eden işçileri işten attı. Eski işyeri temsilcisi ve işçilere hakaret ve darp da dâhil sendikal faaliyetleri zorla engellemeye çalışmak suçundan işletme müdürü Doğan Özden hakkında açılan dava baskıları azaltsa da devreye başka uygulamalar sokuldu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İleri demokrasi, kâr hırsı ve kopan parmaklar

SONRAKİ HABER

Tarih yazılmaya devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...